BBC: Macronova spojenecká strana MoDem přišla o tři klíčové ministerské posty

Francouzský ministr spravedlnosti a předseda centristické strany MoDem François Bayrou rezignoval na svoji ministerskou funkci. Strana totiž čelí podezření, že fiktivně zaměstnávala své spolustraníky jako asistenty v Evropském parlamentu. MoDem tak podle BBC World Service přišla o všechny tři ministerská křesla. 

Francouzský ministr spravedlnosti a předseda centristické strany MoDem François Bayrou rezignoval na svoji ministerskou funkci několik hodin před tím, než prezident Emmanuel Macron přeskupí svoji vládu. MoDem tak během 24 hodin ztratila všechny tři důležitá ministerská křesla v Macronově kabinetu.

MoDem je v parlamentu spojencem Macronovy strany Republika v pohybu. Nyní ovšem čelí vyšetřování kvůli tomu, že použila finanční prostředky z Evropské unie k tomu, aby zaplatila své stranické zaměstnance.

Již v úterý rezignovala na svůj post ministryně obrany a bývalá poslankyně Evropského parlamentu Sylvie Goulardová. Své funkce se vzdala i Marielle de Sarnezová, která zastávala roli ministryně pro evropské záležitosti.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Král Saúdské Arábie jmenoval svého syna Mohameda bin Salmána korunním princem.  Tímto krokem král Salmán změnil systém následnictví trůnu. Doposud totiž šlo výhradně o záležitost synů zakladatele království Abdal Azíze. Jednatřicetiletý Mohamed bin Salmán tak nahradil původního nástupce prince Mohameda Bin Nájifa. Ten byl rovněž podle informací médií sesazen z čela tamních bezpečnostních složek. Salmán se stal králem v roce 2015. Stalo se tak po smrti jeho nevlastního bratra Abd Alláha bin Abd al-Azíze.

  

Belgická policie oznámila identitu může, který v úterý nastražil výbušninu na hlavním nádraží v Bruselu. Byl jím šestatřicetiletý Maročan, který žil v městské části Molenbeek. Jde přitom o oblast, kde se soustředí velké množství džihádistů. Vojáci atentátníka zastřelili poté, co odpálil malou dávku výbušniny. Belgický premiér Charles Michel novinářům řekl, že incident považuje za teroristický útok. Zprávy z místních médií uvádějí, že policisté znali útočníkovu totožnost. Nespojovali jej ovšem s terorismem. Útok si nevyžádal smrt žádné další osoby.

 

Stíhací letoun Severoatlantické aliance F-16 sledoval nad neutrálními vodami Baltického moře ruské letadlo, v němž cestoval ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ruská stíhačka Su-27 nicméně přinutila letoun se vzdálit. O události informovala ruská státní agentura TASS, která měla v ruském letadle svého reportéra. K incidentu došlo ve chvíli, kdy Šojgu letěl do Kaliningradské oblasti. Konkrétně jde o ruskou enklávu mezi Litvou a Polskem. Incident přichází poté, co Američany vedená koalice sestřelila v Sýrii letoun tamního režimu. Ta totiž bombardovala pozice rebelů, které bojují proti Islámskému státu. V reakci na sestřelení syrského vládního letounu Rusové varovali před tím, že budou považovat americké letouny za jejich potenciální cíl.

 

V čínském městě Jü-lin začal kontroverzní festival pokrmů ze psího masa. Stalo se tak i navzdory dřívějším zprávám, které v tomto roce informovaly o zrušení této události. Počátkem letošního roku američtí aktivisté tvrdili, že čínské úřady nařídily prodejcům, aby neprodávali psí maso. Majitelé stánků ovšem BBC uvedli, že o zákazu nedostali žádné oficiální vyjádření. Dne 15. května poté městští úředníci potvrdili, že neexistuje žádný zákaz. Ve středu zprávy z města Jü-lin skutečně potvrdily, že psí maso je na festivalu k dostání. V souvislosti s festivalem je v ulicích velké množství policistů. Jedna z aktivistek BBC řekla, že jí policie zabránila ve vstupu na trh. Podle ní jsou ale na trhu k dostání i živí psi. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Macronova spojenecká strana MoDem přišla o tři klíčové ministerské posty Foto: Wikipédia.fr: François Bayrou

reklama

Další články

  1. V Rusku vyroste továrna na Mercedesy

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler zahájil výstavbu své první továrny na výrobu vozů Mercedes v Rusku. Jde o první novou investici velké zahraniční automobilky v Rus…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.