BBC: Maďarsko se chová brutálně a neevropsky; Trumpa kritizovali republikánští kandidáti

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Srbsko a Organizace spojených národů kritizují Maďarsko za to, že proti uprchlíkům, kteří se snažili dostat přes hranice se Srbskem, použilo slzný plyn a vodní děla. Podle srbského premiéra se země chová brutálně a neevropsky. BBC si dále všímá toho, že republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump čelí kritice všech ostatních republikánských kandidátů. 

Silné zemětřesení zasáhlo střední část Chile. Otřesy o síle až 8,3 stupňů Richterovy stupnice vyvolaly vlny vysoké až čtyři a půl metru. Na pobřeží byl proto evakuován milion lidí. Podle stávajících informací zemřelo pět osob. Varování před vlnami tsunami platí rovněž pro Peru, Havajské ostrovy, některé částí Kalifornie a dokonce i vzdálený Nový Zéland. Chile patří mezi oblasti, které zemětřesení postihuje na světě nejvíce.

 

Maďarská policie použila proti uprchlíkům, kteří se snažili dostat přes hranici se Srbskem, slzný plyn a vodní děla. Srbsko i Organizace spojených národů za to Maďarsko kritizují. Podle srbského premiéra se země chová brutálně a neevropsky. Maďarsko se hájí tím, že někteří uprchlíci házeli kameny a láhve s vodou a zranili několik policistů. Většina uprchlíků se snaží dostat do Německa. Evropa se stále neshodla na tom, jak krizi řešit.

 

Ve Spojených státech amerických se v předvolební debatě hlavních republikánských kandidátů dostal pod palbu kritiky všech ostatních republikánský kandidátů Donald Trump - tedy muž, který se ze všech republikánů těší zatím největší podpoře voličů. O republikánské nominace do voleb v příštím roce bojuje patnáct kandidátů.

 

Mexické úřady uvedly, že byly identifikovány ostatky druhého studenta ze skupiny čtyřiceti tří demonstrantů, kteří se pohřešují od loňského roku. První mrtvý student byl identifikován loni v prosinci. Zmizení vyvolalo loni v Mexiku vlnu protestů. Rodiče studentů jsou přesvědčeni, že zkorumpovaná policie předala jejich děti drogovým gangům. Oficiální vyšetřování se podle nich snaží krýt vysoce postavené činitele a možná i armádu.

 

V africké Burkině Faso zadržely hlídky věrné svrženému prezidentovi prozatímní vedení země. Prozatímní prezident a premiér byli zadrženi na zasedání vlády v prezidentském paláci v hlavním městě. Došlo k tomu dva dny poté, co zvláštní komise doporučila rozpuštění prezidentských jednotek. Rada bezpečnosti OSN zadržení odsoudila. Původní prezident byl donucen odstoupit po dvaceti sedmi letech v úřadu po masových protestech loni v říjnu. 

 

Uprchlíkovi, do kterého kopla maďarská kameramanka, přislíbila pomoc španělská fotbalová škola. Záběry incidentu se dostaly na titulní stránky evropských médií. Fotbalový trenér by měl získat od školy pro trenéry na předměstí Madridu zaměstnání.

 

Parlament v Nepálu většinou hlasů schválil novou ústavu. Měla by začít platit v neděli. Ústava po několika letech politických sporů nahradí provizorní ústavu provizorní, která byla zavedena po zrušení monarchie v roce 2008.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Maďarsko se chová brutálně a neevropsky; Trumpa kritizovali republikánští kandidáti Foto: ČTK/AP/Darko Vojinovic: Maďarská policie zasahuje vodními děly proti uprchlíkům

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.