BBC: Maďarsko opravuje hraniční plot; islamistická agentura potvrdila smrt vůdce IS

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Maďarsko opravuje 75 km dlouhý protiuprchlický plot. Do rozsáhlé akce je zapojeno až deset tisíc policistů a vojáků. BBC dále informuje o tom, že agentura napojená na takzvané hnutí Islámský stát potvrdila smrt jednoho z vůdců této skupiny Omara Šíšáního. Ten byl Spojenými státy zabit už v březnu.

Nová premiérka Velké Británie, Theresa Mayová, dnes jmenuje další ministry svého kabinetu. Jedním z prvních jmenovaných byl vůdce kampaně za odchod země z evropské unie, Boris Johnson. Ten se stal ministrem zahraničí. Brexit bude mít na starosti David Davis. Therese Mayové ke jmenován do funkce gratulovali německá kancléřka Angela Merkelová i francouzksý prezident Francois Hollande. Předseda Evropské komise Jean-Paul Juncker jí popřál mnoho zdaru, ale zároveň zdůraznil, že otázku odchodu z unie je třeba vyřešit rychle.

 

Tisková agentura napojená na takzvané hnutí Islámský stát potvrdila smrt jednoho z vůdců této skupiny, Omara Šíšáního přezdívaného Omar Čečenec. Spojené státy americké tvrdily, že ho zabili již letos v březnu. Agentura tehdy informaci popřela.

 

Na jihu Maďarska na hranicích se Srbskem probíhá rozsáhlá operace zaměřená na migranty a uprchlíky. Je do ní zapojeno až deset tisíc policistů a vojáků. Ti se snaží opravit sto sedmdesát pět kilometrů dlouhý ostnatý drát. Ten zde byl instalován loni. Hranice je jedním z přístupových míst do Evropské unie. Přes plot přecházelo denně kolem sto třiceti lidí. Maďarsko však nyní schválilo novou přísnější legislativu, která dovoluje zasahovat proti běžencům v pásmu v okolí plotu. Země odmítá kritiku agentury pro uprchlíky Organizace spojených národů, že by při vytlačování migrantů používala nepřiměřené násilí.

 

Soud v Zimbabwe osvobodil pastora obviněného z pokusu svrhnout tamní vládu. Příznivci Evana Mawarireho verdikt oslavovali zpěvem a tancem. Jeho právníkům se podařilo dosáhnout osvobození díky argumentu, že obvinění z podvratné činnosti bylo přidání na poslední chvíli. Obviněný tak neměl možnost dostatečně se bránit. Pastor byl nicméně shledán vinným z méně závažných trestných činů. Pastor byl jednou z ústředních postav mediální kampaně kritizující vládu kvůli ekonomické situaci země.

 

Ve Spojených státech amerických byl odsouzen čínský obchodník za krádež citlivých vojenských informací k téměř čtyřem letům vězení. Muž přiznal spolupráci s hackery z čínské armády. Měl ukrást údaje společností, které jsou dodavateli letounů americké armády. Muž byl zadržen v Kanadě v roce 2014 a vydán do Spojených států.

 

Nadváha a obezita je u mužů spojena s vyšší pravděpodobností předčasného úmrtí než u žen. K tomuto závěru došla doposud nerozsáhlejší studie zkoumající vazbu mezi obezitou a smrtí. Přesné důvody vědci zatím neznají. Studie je v souladu s dalšími výzkumy, podle kterých jsou obézní muži více ohroženi cukrovkou a mají vyšší hodnoty nebezpečného tuku v játrech. Studie ukázala, že riziko stoupá s mírou obezity. Vědci se ale zaměřili pouze na nekuřáky a osoby, které netrpí žádnou chronickou chorobou. Podle autorů studie představuje obezita druhou nejvýznamnější příčinu smrti v Evropě Severní Americe. Významnější je jen kouření.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Maďarsko opravuje hraniční plot; islamistická agentura potvrdila smrt vůdce IS Foto: ČTK/AP/Zoltan Gergely Kelemen

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.