BBC: Maďarský parlament odmítl Orbánovu změnu ústavy; M&S ustupuje od prodeje oděvů

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že maďarský parlament se těsně postavil proti návrhu premiéra Viktora Orbána, který měl pozměnit ústavu a odmítal uprchlické kvóty. BBC si dále všímá toho, že společnost Marks&Spencer (M&S) oznámila, že uzavře 30 svých britských provozoven s oblečením a předělá je na obchody s potravinami. M&S se rovněž chystá uzavřít ztrátové obchody na deseti mezinárodních trzích. 

V Americe se otevřely volební místnosti a tamní občané rozhodují o svém budoucím prezidentovi. Volby s jednou z nejvíce hořkých atmosfér ve své historii spějí ke svému konci. Demokratická kandidátka Hillary Clintonová a její republikánský rival Donald Trump protínali v posledních chvílích USA křížem krážem. Chtěli si tak rychle získat přízeň potenciálních voličů. První odhady z jednotlivých států je možné očekávat po půlnoci středoevropského času. Konečné rozhodnutí by se svět měl dozvědět ve středu kolem páté hodiny ráno. 

 

Maďarský parlament se v úterý těsně postavil proti návrhu premiéra Viktora Orbána na změnu ústavy. Nové znění ústavy se stavělo proti kvótám určeným pro přerozdělování uprchlíků v Evropské unii. Zákonodárný sbor nenalezl potřebnou dvoutřetinovou většinu, která byla pro schválení ústavy nezbytná. Maďarsko má na základě kvót přijmout 1 294 migrantů. 

 

Iráčtí soudní znalci zkoumají masový hrob, který objevili vojáci postupující směrem k Mosulu ovládaným Islámským státem (IS). Irácká armáda oznámila, že hrob v areálu zemědělské školy ve městě Hamam al-Alil, obsahuje kolem 100 těl se sťatými hlavami. Radikálové z IS uskutečnili během posledních týdnů v této oblasti řadu hromadných vražd. IS nyní čelí útoku ze strany provládních sil, které se snaží získat poslední držené město radikály v Iráku pod svoji kontrolu. 

 

Filipínský Nejvyšší soud rozhodl o tom, že tělo bývalého vůdce Ferdinanda Marcose bude umístěno do Hřbitova hrdinů v Manile. Rozhodnutí následuje po měsíci protestů, které s tímto krokem nesouhlasí. Bývalý vůdce byl totiž obviňován z korupce a porušování práv. Pro pohřbení na tomto památečním místě souhlasilo devět soudců. Proti se jich vyjádřilo pět. S pohřbením Marcose souhlasil rovněž současný prezident Filipín Rodrigo Duterte. Ten jej označil za „filipínského vojáka“. 

 

Společnost Marks&Spencer oznámila, že uzavře 30 svých britských provozoven s oblečením a převede je na obchody s potravinami. Ředitel firmy Steve Rowe plánuje rovněž otevřít 200 nových obchodů s potravinami. Začíná tak opouštět oblast prodeje oblečení, která je pro firmu podle BBC neuspokojivá. M&S se rovněž chystá uzavřít ztrátové obchody na deseti mezinárodních trzích včetně Číny a Francie. Ke kroku se firma rozhodla poté, co jí během šesti měsíců klesly tržby. 

 

Zdroj: BBC

BBC: Maďarský parlament odmítl Orbánovu změnu ústavy; M&S ustupuje od prodeje oděvů Foto: Cylonphoto / Shutterstock.com: Maďarský premiér Viktor Orbán

reklama

Další články

  1. BBC: Řekové a Turci jednají o sjednocení Kypru

    Společnost ·

    Ve Švýcarsku probíhá jednání o sloučení rozděleného Kypru. Schůzky se zúčastní generální tajemní OSN Pan Ki-mun, prezident Kypru Nicos Anastasiades a tureckokyperský v…

  2. BBC: Trump viní FBI z napomáhání Clintonové

    Společnost ·

    Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump obvinil zpravodajskou službu FBI z napomáhání demokratické sokyni Hillary Clintonové. FBI totiž v neděli uvedla, že n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.