BBC: Látky do výbušnin IS dodávají společnosti z 20 zemí; Austrálie zvýší výdaje na obranu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že výrobcům bomb pro organizaci Islámský stát dodávají výbušné látky společnosti z dvaceti zemí světa. BBC si dále všímá toho, že Austrálie chce v následujících deseti letech zvýšit výdaje na obranu o více než dvacet miliard dolarů. Důvodem plánu jsou podle analytiků rostoucí územní nároky Číny.

Řecko důrazně kritizovalo snahy Rakouska a jeho balkánských sousedů omezit příliv uprchlíků na jejich území. Podle řeckého premiéra Tsiprase se země stává permanentním skladištěm duši. Řecko nechce nést problémy spojené s uprchlickou krizí samo.

Výrobci bomb náležející k takzvanému hnutí Islámský stát podle průzkumu používají výbušné látky dodávané společnostmi z dvaceti zemí světa. Průzkum ukázal, že výbušniny vyrábějí téměř průmyslově.

Bílý dům oznámil, že se s Čínou dohodl na společném stanovisku k nedávným jaderným a zbrojním testům, které provedla Severní Korea. Dohoda obsahuje i novou rezoluci Rady bezpečnosti.

Podle lékařů z amerického Národního institutu pro zdraví trpí pacienti, kteří překonali nákazu virem ebola, dlouhodobými zdravotními problémy. Jejich studie ukazují, že velké procento takových pacientů v období šesti měsíců po propuštění trpí slabostmi, ztrátami paměti a depresivními symptomy.

Jihoafrický prezident Zuma by měl dnes odcestovat na návštěvu Burundi. Povede delegaci několika afrických zemí, které se pokusí přimět tamní vládu, aby zahájila jednání s opozicí a řešila politickou krizi v zemi.

Kubánská vláda zmírnila některým z prominentních disidentů cestovní omezení. Podle informací aktivistů bylo sedmi členům skupiny zvané Černé jaro sděleno, že jim bude za dobré chování povolena jedna cesta do zahraničí. Podle jedné z členek skupiny se jedná o ústupek před březnovou návštěvou amerického prezidenta Obamy. Vztahy mezi Kubou a USA se začínají zlepšovat od prosince 2014.

Austrálie oznámila zvýšení výdajů na obranu. Země chce v následujících deseti letech zvýšit výdaje na obranu o více než dvacet miliard dolarů. Největší investicí má být nákup dvanácti ponorek. V odůvodnění plánu není přímo zmíněna Čína, analytici se nicméně domnívají, že Austrálie reaguje i na její rostoucí územní nároky.

Ředitel společnosti Apple Tim Cook kritizoval FBI za postup v souvislosti se soudním příkazem odblokovat telefon jednoho z útočníků z amerického San Bernardina. Podle jeho slov se společnost o kontroverzním rozhodnutí dozvěděla teprve ve chvíli, kdy o něm informovala média. Společnost nechce vyšetřovatelům pomoci prolomit ochranu dat s tím, že by takový krok ohrozil miliony uživatelů jejích telefonů po celém světě. Cook uvedl, že FBI po společnosti žádá, aby vytvořila softwarovou obdobu rakoviny.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

BBC: Látky do výbušnin IS dodávají společnosti z 20 zemí; Austrálie zvýší výdaje na obranu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.