BBC: Lékaři bez hranic stahují personál ze šesti nemocnic v Jemenu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Charitativní organizace Lékaři bez hranic stahuje svůj personál ze šesti nemocnic v severním Jemenu. Rozhodla se tak po té, co jednu z budov zasáhl nálet koalice vedené Saúdskou Arábií. To si vyžádalo smrt devatenácti lidí. 

V pondělí tak útok již počtvrté v Jemenu zasáhl zařízení Lékařů bez hranic. Tento útok si vyžádal zatím nejvyšší počet obětí. Francouzská charitativní organizace se domnívá, že její další působení v oblasti není bezpečné ani pro její zaměstnance, ani pro pacienty. V nemocnicích zůstanou tamní dobrovolníci.

Podle Lékařů bez hranic k náletům na zdravotnická zařízení dochází i navzdory tomu, že si obě strany konfliktu vyměnily GPS souřadnice s nemocnicemi. Mezi nimi figurovala i přitom naposledy zasažená nemocnice ve měst Abs v provincii Hadždža. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Jamajčan Usain Bolt vyhrál na Olympijských hrách v Riu de Janeiru běh na dvě stě metrů. Na třetích hrách za sebou se mu tak podařilo zvítězit v závodech na sto i dvě stě metrů. Překážkový závod ho teprve čeká. Stále má tedy šanci získat tuto trojici nejcennějších kovů na třech po sobě jdoucích hrách.
 
Po policejním výslechu opustili Rio de Janeiro další dva američtí plavci. Čtveřice závodníků tvrdila, že byla cestou v taxíku ve městě přepadena. Podle informací policie o incidentu lhali. Ve skutečnosti měl jeden či více z nich poničit toalety na benzínové stanici. Ozbrojená hlídka na jednoho z nich oprávněně vytáhla zbraň.
 
Organizace spojených národů přiznala, že sehrála roli při šíření cholery na Haiti v roce 2010. Nemoc tehdy zabila asi deset tisíc lidí. Haiti sto let před tím žádný případ cholery nezaznamenalo. Podle odborných studií byly tehdy zdrojem nákazy nepálské jednotky Organizace spojených národů. Organizace až doposud vinu popírala. Stále ale trvá na tom, že se na ni vztahuje diplomatická imunita, a nemusí tak finančně kompenzovat rodiny obětí.
 
Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických prohlásilo, že čtyřistamilionová platba Íránu měla zajistit propuštění pěti amerických vězňů. Mluvčí trval na tom, že dohoda o finančním vyrovnání proběhla nezávisle na dohodě o propuštění vězňů. Spojené státy nicméně platbu zadržovaly až do chvíle, kdy vězni opustí Írán. Výměna pěti Američanů za sedm zadržených Íránců proběhla v době, kdy Spojené státy americké zrušily mezinárodní sankce proti Íránu v rámci historické dohody o jaderném programu.
 
Mexická Národní komise pro lidská práva tvrdí, že tamní federální policie popravila dvacet dva lidí při střetu na ranči na severu země v roce 2015. Při potyčce tehdy zemřel jeden policista a čtyřicet dva údajných příslušníků drogového kartelu. Podle vlády na místě nedošlo k porušení lidských práv. Objevilo se však podezření, že policie po konfliktu hýbala s těly i zbraněmi, aby ovlivnila vyšetřování.
 
 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Lékaři bez hranic stahují personál ze šesti nemocnic v Jemenu Foto: ČTK/Šimánek Vít

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.