BBC: Lékaři bez hranic odmítají finanční podporu od EU; svět smutní nad smrtí Coxové

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že zdravotnická organizace Lékaři bez hranic uvedla, že nebude využívat finančních prostředků od Evropské unie. Důvodem je bránění vstupu uprchlíkům na evropské území. BBC si dále všímá toho, že svět vyjadřuje zármutek nad zavražděnou britskou labouristickou poslankyní Jo Coxovou.

Zdravotnická organizace Lékaři bez hranic uvedla, že nebude využívat finančních prostředků od EU. Důvodem je protest proti její migrační politice,  konkrétně pak bránění uprchlíkům ve vstupu na evropské území. Lékaři bez hranic se zmiňují zejména o dohodě mezi EU a Tureckem. Turecko se na jejím základě zavázalo převzít každého migranta, který se přeplaví na pašeráckých lodích přes Středozemní moře do Řecka. Generální tajemník Lékařů bez hranic Jerome Oberreit na tiskové konferenci řekl, že dohoda odporuje základním principům poskytování pomoci lidem v nouzi. Počet přistěhovalců putujících ze zpustošené Sýrie do Evropy je přitom na nejvyšší úrovni od druhé světové války.

 

Celý svět vyjadřuje zármutek nad zavražděnou britskou labouristickou poslankyní Jo Coxovou. Ta zemřela poté, co jí postřelil a pobodal dvaapadesátiletý muž. Podle americké demokratické kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové je kruté a hrozné, že byl její život takto zkrácen. Manžel paní Coxové sdělil, že šlo o matku dvou dětí, která bojovala za lepší svět. Útočník podle svědků křičel „Británie na prvním místě“. To je zároveň název krajně pravicového uskupení, které se staví za odchod Velké Británie z Evropské unie. Coxová se naopak vyjadřovala proti případnému brexitu.

 

Irácké vládní síly se dostaly do centra města Fallúdža a obsadily úřad vlády. Podařilo se jim tak vyhnat příslušníky radikálního hnutí Islámský stát. Boje nicméně pokračují. Džihádistická skupina obsadila Fallúdžu v lednu roku 2014. Šest měsíců před tím převzala kontrolu nad velkou částí severního a západního Iráku. Fallúdža je vzdálena 60 kilometrů západně od Bagdádu.

 

Bernie Sanders přislíbil spolupráci s pravděpodobnou kandidátkou demokratické strany na prezidentku Spojených států Hillary Clintonovou. Vermontský senátor řekl svým přívržencům, že je nezbytné zastavit republikánského kandidáta Donalda Trumpa ve snaze dostat se do Bílého domu. Sanders byl pro Clintonovou hlavním demokratickým rivalem v boji v primárních volbách o demokratickou nominaci. V rámci boje získal 22 států s více než 12 miliony hlasy. Clintonová ovšem na druhé straně obdržela 16 milionů hlasů, které jí budou stačit pro konečnou nominaci na stranickém shromáždění. To se uskuteční příští měsíc.

 

Indický soud odsoudil na doživotí 11 lidí kvůli masakrům namířeným proti muslimům ve státě Gudžarát. Protimuslimské nepokoje si v roce 2002 vyžádaly více než tisíc lidských životů. Dalších 12 lidí dostalo sedmiletý trest, zatímco jeden muž byl odsouzen na 10 let vězení. Důsledkem krutého útoku zemřelo 69 lidí. Většina z nich byla rozsekána nebo upálena zaživa. Nepokoje rozpoutal požár vlaku, v němž zemřelo 59 hinduistických poutníků.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Lékaři bez hranic odmítají finanční podporu od EU; svět smutní nad smrtí Coxové Foto: ČTK/AP/Matt Dunham

reklama

Další články

  1. Rusko dojednalo v Aleppu dvoudenní příměří

    Společnost ·

    Rusko zprostředkovalo osmačtyřicetihodinové zastavení palby v syrském Aleppu. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na informaci ministerstva obrany. Příměří, údajně d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.