BBC: Libanon se po dvou letech dočká prezidenta; poprask v EK kvůli kritice Číny

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že libanonský parlament je připravený zvolit po více než dvou letech nového prezidenta. Má se jím stát Michel Aoun. BBC si dále všímá kritiky, které čelí komisař pro digitální ekonomiku a společnost Evropské komise Günter Oettinger. Na YouTube se totiž objevilo video, ve kterém kritizuje čínskou delegaci. Jeho slova byla ale podle mnohých nemístná.

Komisař pro digitální ekonomiku a společnost Evropské komise Günter Oettinger čelí kritice kvůli poznámkám namířeným proti Číně. Čínskou oficiální delegaci popsal jako devět mužů, jedné strany a žádné demokracie. Všichni podle jeho slov mají „černé vlasy zčesané zleva doprava a k tomu mají na botách černý krém“. Kritici říkají, že jeho slova jsou nemístná s ohledem na jeho práci v Evropské unii. Video, které někteří jedinci označují za rasistické, nahrál člověk na video portálu Youtube. Autorem záznamu má být Sebastian Marquardt. Podle něj jádrem slov Oettingera bylo, že Evropa je schopna úspěšně vyjednávat o volném obchodu. Německý státník se rovněž pohrdavě vyjádřil k belgickému stanovisku týkajícího se obchodní dohody CETA s Kanadou. 

 

Obyvatele indického města Dillí dusí smog. Stalo se tak den po oslavách indického festivalu Diwali. Jde o pět dní trvající slavnost, kterou slaví především hinduisté, sikhové a džainisté. V rámci těchto oslav bylo odpáleno obrovské množství zábavní pyrotechniky. Úroveň částic ve vzduchu nebezpečných pro zdraví člověka přesáhla desetinásobně bezpečnou mez 100 mikrogramů na metr krychlový. Úřady varují před tím, že Dillí čelí zvýšenému znečištění kvůli větší vlhkosti a větší míře rychlosti větru. 

 

Hlavní prokurátor Jihoafrické republiky zprostil obvinění z finančního podvodu tamního ministra financí Pravina Gordhana. Ten hned zpočátku označoval své obvinění za neopodstatněné a politicky motivované. Tyto zprávy na počátku měsíce způsobily propady na finančních trzích a hodnota jihoafrického randu klesla o více než tři procenta. Prokurátor Shaun Abrahams přezkoumal obvinění a řekl, že nepřišel na žádný úmysl spáchat trestný čin. Na tiskové konferenci rovněž odmítl kritiku, že šlo o politicky motivovaný a vykonstruovaný případ. 

 

Libanonský parlament je připraven po více než dvou letech zvolit nového prezidenta. Má se jím stát Michel Aoun. Ke zvolení nové hlavy státu by mělo dojít až na 46. pokus. Aouna podporuje výkonná síla šíitské islamistické skupiny Hizballáh. Aoun kandidaturu dříve blokovala konkurenční sunnitská politická strana Hnutí budoucnosti. Ke kompromisu však došlo na začátku října. Hnutí budoucnosti v současnosti vzhlíží na svého předsedu Saadu Haririma, který by se měl stát libanonským premiérem. 

 

Tisíce lidí na území střední Itálie přečkaly noc v autech, stanech a dočasných přístřešcích. Místní obyvatelé k tomu byli donuceni kvůli zemětřesení, které tuto oblast otřáslo již počtvrté za poslední tři měsíce. Síla posledních otřesů dosáhla 6,6 Richterovy škály. Šlo o nejsilnější zemětřesení za poslední desetiletí. Otřesy navíc udeřily v oblasti, ve které přišlo letos v srpnu o život téměř 300 lidí. Přírodní katastrofa si nevyžádala prozatím žádné oběti. Okolo dvaceti lidí je zraněno. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Libanon se po dvou letech dočká prezidenta; poprask v EK kvůli kritice Číny Foto: Slavko Sereda / Shutterstock.com: Günter Oettinger

reklama

Další články

  1. Itálií otřáslo další zemětřesení

    Společnost ·

    Centrální Itálii dnes postihlo další silné zemětřesení. Podle italského Geologického a vulkanologického ústavu mělo sílu kolem 6,5 stupně a jeho ohnisko se nacházelo v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.