BBC: Leteckou katastrofu s Alexandrovci způsobila chyba pilota

Ruští vyšetřovatelé uvedli, že pád letadla Tu-154 se členy pěveckého souboru Alexandrovců způsobila chyba pilota. Letecká katastrofa si vyžádala smrt všech 92 lidí na palubě. O novém posunu v případu informovalo rozhlasové vysílání BBC World Service. 

Ruští vyšetřovatelé oznámili, že pád letadla Tu-154 se členy pěveckého souboru Alexandrovců způsobila chyba pilota. Letecká katastrofa si vyžádala smrt všech 92 lidí na palubě. Letadlo se zřítilo loni 25. prosince do Černého moře.

Analyzování leteckých údajů poukazuje na to, že pilot se přestal orientovat v prostoru, což ve svém důsledku způsobilo fatální chybu. Vyšetřovací komise složená z expertů ministerstva obrany, dopravy, průmyslu a obchodu uvedla, že letadlo nemělo žádné technické problémy. Bylo rovněž vyvážené z hlediska nákladu a mělo dostatečné množství paliva.

Ruský deník Kommersant uvádí, že všechny důkazy poukazují na to, že pilot Roman Volkov trpěl „somatogravickou iluzi“. Jde o vadu, která může ovlivnit pocit rovnováhy pilota během zrychlování nebo zpomalení letadla.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Čína dodrží své závazky týkající se klimatických změn, zatímco se Spojené státy americké chystají odstoupit z klíčové dohody. V rámci návštěvy Německa čínský premiér Li Kche-čchiang řekl, že boj proti klimatickým změnám je ve vlastním zájmu Číny. Země prezidenta Si Ťin-pchinga nyní spoléhá na ostatní země, že ji budou následovat. Americký prezident Donald Trump dnes oznámí své rozhodnutí ohledně pařížské dohody z roku 2015. K plnění svých klimatických závazků se rovněž zavázalo i Rusko. Podle něj vystoupení Spojených států bude mít na pařížskou dohodu vliv. Mluvčí Kremlu řekl, že účinnost úmluvy pravděpodobně omezí absence klíčových účastníků.

 

Kalifornský guvernér Jerry Brown prohlásil, že zpochybňováním Pařížské dohody o změnách klimatu pomáhá americký prezident Donald Trump paradoxně mobilizovat ekologické aktivisty. Jestliže Trump během čtvrtka oznámí, že USA od mezinárodní klimatické dohody odstupují, kalifornský stát bude podle něj na boji proti skleníkovému efektu spolupracovat s Čínou a dalšími signatáři Pařížské dohody, a to v duchu bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy.

 

Makedonský parlament těsnou většinou schválil novou koaliční vládu, a ukončil politickou krizi, která v zemi panovala od prosincových voleb. V čele nového kabinetu ve Skopje stojí sociální demokrat Zoran Zaev, který sestavil koalici s proalbánskými stranami. Jeho programem je urychlit ekonomické reformy a usilovat o členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii. Zpravodaj BBC upozorňuje, že pro novou vládu hlasovalo 62 ze 120 poslanců. (Zaev utvořil koalici s albánskými politiky před několika měsíci, když slíbil podpořit zákon, který schválí albánštinu jako druhý úřední jazyk. Sestavení vlády od března blokoval prezident Gjorge Ivanov, podle kterého Zaevova vláda ohrožovala suverenitu Makedonie.) 

 

Svědek popisoval situaci, v rámci níž cestující během letu společnosti Malaysia Airlines zpacifikovali muže, který předstíral falešnou hrozbu bombového útoku. O útočníkovu eliminaci se postarali tři Australané, kteří jej dostali na zem, kde ho znehybnili. Let MH128 směrující do hlavního malajského města Kuala Lumpur byl nucen se navrátit do australského Melbourne. Stalo se tak poté, co se muž pokoušel dostat do kokpitu. Po úspěšném přistání letadla policisté zatkli muže. Jeden z cestujících řekl, že muž měl „velmi neobvyklý předmět“. Policie později uvedla, že se nejednalo o výbušninu.

 

Světové korálové útesy mohou být s ohledem na změny klimatu zachráněny. Podle nové studie se ale nebudou podobat minulosti. Článek publikovaný v časopise Nature referuje o tom, že budoucí korálové útesy budou schopny se rychle přizpůsobit měnícím se ekosystémům. Průzkumy prokázaly, že během dvou let došlo ke bělení dvou třetin velkého bariérového útesu v Austrálii. Terry Hughes z Univerzity Jamese Cooka uvedl, že je optimistický v tom, že útesy budou existovat i v příštím století. Podle jeho slov ale budou vypadat zcela jinak. Obnova není možná, ale budou existovat nové druhy.

 

Bangladéšské námořnictvo uvedlo, že pátrá po desítkách pohřešovaných rybářů. Ti se ztratili během silné bouře, která doprovázela cyklon Mora. Silné větry a přívalové deště připravily o život sedm lidí a zničily tisíce domů. Přístavní města v jihovýchodním Bangladéši Cox's Bazar a Čattagrám ležící na hranici s Barmou zasáhl cyklon vůbec nejvíce. Na hranicích došlo rovněž k vážným poškozením uprchlických táborů, kde sídlí tisíce muslimských uprchlíků z kmene Rohingyů z Barmy.  

 

Americká tenisová legenda Martina Navrátilová usiluje o přejmenování stadionu Margaret Courtové v australském Melbourne. Svůj návrh zdůvodňuje tím, že aréna je pojmenovaná po někdejší jedničce světového tenisu a současné pastorce Courtové, která se chová jako rasistka a homofobka a není modelovým příkladem pro začínající sportovce. Čtyřiasedmdesátiletá Australanka se už dříve nechala slyšet, že nelétá aerolinkami, které podporují svatby homosexuálů, a o ženském tenisu prohlásila, že je plný lesbiček. (Šedesátiletá Navrátilová poslala otevřený dopis vedení stadionu, který představuje jeden z klíčových kurtů grandslamového turnaje Australia Open.)

 

Zdroj: BBC

BBC: Leteckou katastrofu s Alexandrovci způsobila chyba pilota Foto: ČTK/AP/Viktor Klyushin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.