BBC: Letecký útok na syrskou nemocnici Lékařů bez hranic; Bosna a Hercegovina chce do EU

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že letecký úder v severozápadní Sýrii na nemocnici podporovanou organizací Lékaři bez hranic si vyžádal devět obětí včetně smrti jednoho dítěte. BBC si dále všímá toho, že Bosna a Hercegovina oficiálně požádala o vstup do Evropské unie.

Při leteckém úderu v severozápadní Sýrii došlo ke zničení nemocnice podporované organizací Lékaři bez hranic (MSF). Lékařská charita oznámila, že po útoku v Maarat al-Numan, při němž dnes ráno zdravotnické zařízení v několika minutách zasáhly 4 rakety, pohřešuje 8 členů personálu. K identifikaci útočníka ale nedošlo. Syrský pozorovatel pro lidská práva se sídlem v Británii uvedl, že si nálet vyžádal 9 obětí včetně jednoho dítěte a desítky zraněných. Podle jedné monitorovací skupiny má nálet na svědomí ruské letectvo. Massimiliano Rebaudengo, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Sýrii prohlásil, že se patrně jedná o úmyslný útok na infrastrukturu zdravotnictví a důrazně jej odsoudil jako zjevné porušení mezinárodního práva. Nálet přišel pár dní poté, co se světové velmoci včetně Ruska dohodly na omezení a zastavení bojových akcí v Sýrii.

 
Podle aktuálních zpráv došlo v severosyrské Azaze k dalšímu leteckému úderu. Svědkové a lékaři hlásí řadu mrtvých a zraněných. V Azaze na tureckých hranicích si nálety údajně vyžádály nejméně 10 lidských životů, z čehož několik lidí zahynulo v budově nemocnice. Zasažena byla také škola. Turecký premiér Ahmet Davutoglu uvedl, že budovy v Azaze zasáhla ruská balistická raketa. Kdo bombardoval nemocnici v Maarat al-Numam nebylo potvrzeno.

 

BBC měla možnost nahlédnout do stovek dopisů a fotografií, které svědčí o více než 30 let trvajícím blízkém vztahu bývalého papeže Jana Pavla II. s vdanou ženou. Dopisy americké filozofce polského původu Anně-Terese Tymieniecké byly před zraky veřejnosti po dlouhou dobu ukryty v polské národní knihovně. Dokumenty odhalují méně známou tvář papeže, který zemřel v roce 2005. Ze zpočátku formální korespondence se zrodil přátelský a hluboce osobní vztah. Neexistuje však žádný náznak, že by Jan Pavel II. porušil slib celibátu.

 

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert nastoupil devatenáctiměsíční trest odnětí svobody. Olmertovi byl v roce 2014 vyměřen šestiletý trest poté, co byl usvědčen z úplatkářství v době, kdy působil jako jeruzalémský starosta. Trest mu byl v loňském prosinci snížen na 18 měsíců. Minulý týden mu byl trest o měsíc prodloužen kvůli maření spravedlnosti. Na pondělním videozáznamu sedmdesátiletý Olmert prohlásil, že obvinění z úplatkářství odmítá. 

 

Bosna a Hercegovina oficiálně požádala o vstup do Evropské unie. Žádost představuje milník v jejím úsilí o překonání politických a etnických rozdílů. Pro možný vstup do EU bude však třeba absolvovat sérii tvrdých vyjednávání a reforem. Sousední Chorvatsko se k Unii přidalo v roce 2013. Šéfka zahraniční bezpečnostní politiky EU Federica Mogherini vnímá žádost Bosny a Hercegoviny jako krok k evropské jednotě. 

 

 

Rusko potvrdilo, že zemřel bývalý šéf ruské antidopingové agentury Rusada, Nikita Kamajev. Jak uvedla Rusada, příčinou úmrtí byl silný infarkt.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Letecký útok na syrskou nemocnici Lékařů bez hranic; Bosna a Hercegovina chce do EU Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Na summitu EU hrozí střet mezi Merkelovou a V4

    Společnost ·

    Na nadcházejícím summitu EU hrozí otevřený střet mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a zeměmi, které odmítají její plán na řešení uprchlické krize ve spoluprác…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.