BBC: Le Penová požaduje ukončení protiruských sankcí

Francouzská kandidátka na prezidentku Marine Le Penová navštívila Rusko. Během této příležitosti vyzvala Spojené státy a Evropskou unii ke zrušení protiruských sankcí. Podle BBC World Service rovněž uvedla, že spolupráce Francie a Ruska má zachránit svět před globalismem a islámským fundamentalismem. 

Francouzská krajně pravicová politička a kandidátka na prezidentku Marine Le Penová vyzývá Evropskou unii ke zrušení sankcí namířených proti Rusku. Své požadavky řekla během návštěvy Moskvy.

Předsedkyně Národní fronty v rámci toho rovněž vyzvala k užším vztahům mezi Francií a Ruskem. Její přání konkrétně vyslovila v dolní komoře ruského parlamentu. Sankce uvalené důsledkem ruského zabavení Krymského poloostrova byly podle slov Le Penové kontraproduktivní.

Dosud není jasné, zdali se francouzská politička setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Rusko anektovalo Krym od Ukrajiny v roce 2014. Spojené státy s Evropskou unií poté zmrazily některým ruským firmám jejich majetek. Bez úhony nezůstali ani příslušníci napojení na ruskou elitu. Tito jedinci dostali zákaz vycestovat na území EU a USA. Le Penová ve spojitosti s tím požaduje zrušení takzvaných „černých listin“.

Spolupráce Francie a Ruska má podle Le Penové zachránit svět před globalismem a islámským fundamentalismem.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak byl po šesti letech propuštěn z vazby. K zadržení Mubaraka došlo po svržení jeho režimu. Právník bývalé hlavy státu řekl, že Mubarak opustil vojenskou nemocnici na jihu Káhiry a přemístil se do svého domu na severním předměstí města Héliopolis. O jeho propuštění z vazby rozhodl nejvyšší odvolací soud už dříve v tomto měsíci. Ten jej zprostil viny ze smrti demonstrantů, k níž došlo při povstání v roce 2011. Osmaosmdesátiletý Mubarak stanul v čele Egypta v roce 1981. Stalo se tak poté, co na jeho předchůdce Anvara as-Sádáta byl spáchán atentát.

  

U libyjského pobřeží pravděpodobně utonulo více než 200 migrantů. Oznámila to španělská organizace Proactiva. Její prohlášení následovalo po nalezení pěti mužských těl v blízkosti dvou převržených člunů ve vodách Středozemního moře. Každý z nich přitom pojme více než 100 osob. Pět úmrtí rovněž potvrdil mluvčí italské pobřežní stráže, který koordinuje záchranu uprchlíků, jež se snaží dostat na území Evropy.

 

Rodiny obětí letecké havárie Germanwings kritizují otce kopilota Andrease Lubitze. Ten totiž během druhého výročí od letecké katastrofy prohlásil, že jeho syn nenese odpovědnost za pád letadla. Němečtí prokurátoři ovšem před tím dospěli k závěru, že Lubitz navedl letadlo úmyslně k zemi a připravil tak o život všech 150 lidí na palubě. Guenter Lubitz v pátek řekl, že jeho syn v té době netrpěl depresemi. Rodinní příslušníci obětí zkritizovali načasování tohoto prohlášení. Lubitzova tisková konference totiž probíhala ve stejný den, kdy si příbuzní připomínali dva roky od výročí smutné letecké katastrofy.

 

Gambie zřídí takzvanou komisi pravdy a usmíření. Jejím cílem bude prošetření násilností, ke kterým docházelo za vlády bývalého prezidenta Yahya Jammeha. Informoval o tom tamní ministr spravedlnosti Abubacarr Tambadou. Komise bude usilovat o to, aby se odpovědní lidé přiznali ke zločinům. Obětem má být poté poskytnuta náhrada. Bývalý režim čelí obvinění, že během jeho 22 let trvající vlády používal ve velké míře mučících praktik. V té době došlo rovněž ke zmizení některých osob. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Le Penová požaduje ukončení protiruských sankcí Foto: COMEO / Shutterstock.com: Francouzská kandidátka na prezidentku Marine Le Penová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.