BBC: Lavrov lhal o ukončení operace v Aleppu; hlasování o stíhání jihokorejské prezidentky

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova přerušila syrská armáda vojenské operace na východě Aleppa. Korespondent BBC ovšem uvedl, že toto vyjádření neodpovídá realitě. BBC si dále všímá toho, že jihokorejští zákonodárci budou hlasovat o tom, zda vystaví prezidentku Pak Kun-hje vyšetřování v souvislosti s korupčním skandálem.

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova přerušila syrská armáda vojenské operace na východě Aleppa. Tento krok má umožnit evakuaci civilistů uvězněných ve válečné zóně. Podle korespondenta BBC však toto vyjádření neodpovídá realitě. Boje sice údajně polevily, klid zbraní ale rozhodně nenastal. Civilisté se pokoušejí z města uprchnout jakýmkoli možným způsobem. Všechny únikové cesty jsou však nebezpečné. Syrské vládní jednotky v uplynulých týdnech získaly zpátky kontrolu nad třemi čtvrtinami území, které poslední čtyři roky kontrolovali povstalci.
 
Jihokorejští zákonodárci budou v pátek hlasovat o tom, zda vystavit prezidentku Pak Kun-hje vyšetřování v souvislosti s korupčním skandálem. Prezidentka čelí obvinění, že nechala svou blízkou přítelkyni zasahovat do státních záležitostí a těžit z jejich vztahu. Pokud opozice získá dvou třetinovou většinu, bude o osudu prezidentky rozhodovat nejvyšší soud v zemi. Ať už volba dopadne jakkoli, skandál měl vážný dopad na jihokorejskou politiku. Politická krize přichází v době, kdy Severní Korea učinila pokroky ve vývoji jaderných zbraní, ekonomika země se zpomaluje a současně není jisté, jak se změní vztahy se Spojenými státy po té, co do jejich čela zasedne nový prezident.
 
Nově zvolený americký prezident Donald Trump vybral dalšího člena své vlády. Ministerstvo práce by měl vést Andrew Puzder. Ten zastával vysoké funkce ve společnostech provozujících rychlé občerstvení. Názorově je známý jak odpůrce regulací, který odmítá zvyšování minimální mzdy.
 
Podle nově zveřejněných údajů amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zemřelo za poslední rok ve Spojených státech více než padesát tisíc osob na následky předávkování drogami. Je to nejvyšší doposud zaznamenaný počet mrtvých. Počet obětí je vyšší než počet úmrtí následkem automobilových nehod či úmrtí způsobených střelnou zbraní.
 
Maďarské úřady uzavřely o téměř tři týdny dříve, než bylo plánováno, tábor pro uprchlíky nedaleko Budapešti. Premiér země Viktor Orbán se snaží uzavřít pro migranty hranice. Žádá, aby uprchlíci byli shromažďováni mimo Evropu, v Libyi.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Lavrov lhal o ukončení operace v Aleppu; hlasování o stíhání jihokorejské prezidentky Foto: Shutterstock.com: Sergej Lavrov

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.