BBC: Labouristé požadují odchod Corbyna; skotský parlament se pokusí zablokovat brexit

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o krizi uvnitř nejsilnější opoziční strany Velké Británie. Stále více předních labouristů kvůli výsledkům britského referenda požaduje odchod předsedy Jeremyho Corbyna. BBC si dále všímá, že skotský parlament by se mohl pokusit zablokovat odchod Británie z Evropské unie.

Výsledky britského referenda, které ve čtvrtek rozhodlo o odchodu země z Evropské unie, spustily krizi uvnitř nejsilnější opoziční strany, kde stále více předních labouristů požaduje odchod předsedy Jeremyho Corbyna. Corbyn čelí kritice, že jeho nasazení v kampani za setrvání Británie v unii bylo příliš vlažné. Rozpadá se mu i stínový kabinet, který o víkendu opustilo sedm jeho členů. Corbyn nyní čelí tlaku stranických kolegů, aby přijal zodpovědnost za výsledky referenda. Corbyn však kritiku odmítá a rezignovat  podle své mluvčí nehodlá.
 

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová uvedla v rozhovoru pro BBC, že skotský parlament by se mohl pokusit zablokovat odchod Británie z Evropské unie. Uvedla to v reakci na referendum o brexitu, v němž zastánci odchodu Británie z Evropské unie zvítězili poměrem 52 ku 48 procentům hlasů. Ve Skotsku naopak pro pokračující členství hlasovalo 62 procent lidí a pouhých 38 procent si zvolilo odchod. Sturgeonová potvrdila, že skotské poslance „samozřejmě“ vyzve k tomu, aby odmítli hlasovat pro odchod Velké Británie z Evropské unie.

 

Fotbalisté Německa postoupili po víkendové výhře nad Slovenskem 3:0 do čtvrtfinále mistrovství Evropy. Úřadující mistři světa soupeře prakticky k ničemu nepustili. K vítězství je nasměroval ranou z dálky už v 8. minutě Jerome Boateng. Krátce nato neproměnil penaltu Mesut Özil, ale ve 43. minutě se z malého vápna trefil Mario Gómez a po hodině hry přidal třetí gól Julian Draxler.

 

Nově rozšířeným Panamským průplavem poprvé projela loď. Šlo o nákladní loď z Číny, jejíž plavbu z Atlantiku směrem do Tichého oceánu sledovaly tisíce diváku. Konstrukce nové dráhy v průlivu, dlouhé 77 kilometrů, začala v roce 2007. Původně měla být stavba dokončena už před dvěma lety, pozdržely ji ovšem stávky a sporty ohledně nákladů. Ty nakonec dosáhly 5,2 miliard dolarů.

 

Irácký premiér Hajdar Abádí vyzval po dobytí města Falúdža od bojovníků Islámského státu Iráčany k oslavám. Učinil tak po oznámení dobytí Falúdži představiteli armády. Abádí se objevil v televizním vysílání před hlavní nemocnicí ve Falúdže a v rukou držel iráckou vlajku. V televizi oznámil, že irácká armáda brzy vyvěsí vlajku i v Mosulu, který stále kontroluje Islámský stát.

 

Španělé o víkendu hlasovali v předčasných parlamentních volbách. Od prosince loňského roku, kdy o složení španělského parlamentu voliči rozhodovali naposledy, se totiž žádnému z lídrů stran nepodařilo získat dostatečnou podporu poslanců pro fungování vládního kabinetu. Podle předběžných výsledků se vítězem víkendových voleb stala vládnoucí Lidová strana. V příštím parlamentu, který má 350 křesel, by mohla získat mezi 117 a 121 mandáty.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Labouristé požadují odchod Corbyna; skotský parlament se pokusí zablokovat brexit Foto: Jeremy CORBYN; Zdroj: Ms Jane Campbell / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Putin dojednal s Čínou kroky k oživení obchodu

    Byznys ·

    Obchodní a hospodářská spolupráce patřila včera k hlavním tématům jednání ruského prezidenta Vladimira Putina v Pekingu. S prezidentem Si Ťin-pchingem kremelský šéf po…

  2. Kofola odstoupila od smlouvy o koupi WAD Group

    Byznys ·

    Nápojářská skupina Kofola odstoupila od smlouvy o koupi společnosti WAD Group, která ze 40 procent vlastní slovenské nápojářské seskupení Water Holding. Důvodem byly p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.