BBC: Kubánské úřady zakázaly sochy Fidela Castra; Abe projevil soustrast v Pearl Harboru

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že kubánští zákonodárci schválili zákon, který zakazuje pamětní sochy Fidela Castra nebo pojmenovávat po něm veřejné objekty. Toto přání projevil sám Castro. BBC si dále všímá toho, že japonský premiér Šinzó Abe projevil na havajské námořní základně v Pearl Harboru upřímnou soustrast. Při japonském útoku na základnu před 75 lety zemřelo přes 2400 Američanů

Japonský premiér Šinzó Abe navštívil americkou námořní základnu v Pearl Harboru na Havajských ostrovech. Projevil zde upřímnou a nekonečnou soustrast. Japonsko zničilo značnou část základny při útoku před sedmdesáti pěti lety. O život tehdy připravilo přes 2400 Američanů. Japonského premiéra doprovázel prezident Spojených států amerických Barack Obama. Jednalo se tak o první společnou návštěvu představitelů obou zemí.
 
Cena akcií japonské společnosti Toshiba se ve středu propadla o dvacet procent. Stalo se tak v reakci na varování firmy, že její dceřiná společnost Westinghouse Electric, která se věnuje podnikání v oblasti jaderné energie ve Spojených státech amerických, má zřejmě menší hodnotu, než se předpokládalo. Cena akcií poklesla již v úterý o dvanáct procent po té, co se začaly objevovat zprávy o jednorázové ztrátě.
 
Bývalá argentinská prezidentka Cristina Fernández de Kirchner byla obviněna z korupce. Federální soudce obvinění přijal. Bývalá prezidentka v minulosti vinu popřela. Je obviněna z toho, že její vláda zadávala veřejné zakázky podnikateli blízkému její rodině. Bývalá prezidentka tvrdí, že jde o politicky motivovanou kauzu, za kterou stojí stávající prezident.
 
Kubánští zákonodárci schválili v úterý zákon, který zakazuje pamětní sochy Fidela Castra. Zákon rovněž nedovoluje pojmenovávat po vůdci žádné veřejné objekty. Toto přání projevil sám Castro. Nechtěl, aby kolem něj vznikal kult osobnosti. Fidel Castro zemřel v listopadu ve věku devadesáti let.
 
Ve Spojených státech amerických byli obviněni tři Číňané z krádeže údajů ze soukromých emailových účtů významných amerických právních firem. Obvinění z nich měli získat informace o připravovaných spojeních mezi firmami. Ty následně zneužili při obchodování s cennými papíry. Jeden z obviněných byl zadržen v Hongkongu. Další dva zatím zadrženi nebyli.
 
Sedm uprchlíků bylo v Německu obviněno z pokusu o vraždu. Měli se pokusit v Berlíně zapálit bezdomovce. K incidentu došlo v metru. Napadený neutrpěl zranění. Šest obviněných pochází ze Sýrie, jeden z Libye.
 
 
Zdroj: BBC
 
 
 
BBC: Kubánské úřady zakázaly sochy Fidela Castra; Abe projevil soustrast v Pearl Harboru Foto: hurricanehank / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Gazprom chce urovnat spor s Bruselem

    Byznys ·

    Plynárenský gigant Gazprom předložil Evropské komisi návrhy, pomocí nichž má v úmyslu urovnat spor pojící se k údajným monopolním praktikám firmy. Informovala o tom ru…

  2. Rusko letos vyvezlo zbraně za 336 miliard korun

    Byznys ·

    Vývoz zbraní uskutečněný divizí ruské státní exportní firmy Rosoboronexport za letošní rok zřejmě stoupne na 13 miliard dolarů (336,1 miliardy Kč) z loňských 12,7 mili…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.