BBC: Krymské zlato se musí vrátit na Ukrajinu; prudké boje zastavily evakuaci Aleppa

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že amsterodamský soud rozhodl o navrácení starověké sbírky pokladů krymského muzea na Ukrajinu, nikoliv na Krym. V roce 2014, kdy byla sbírka vystavena v amsterodamském muzeu, proběhla anexe Krymu Ruskem. Čtyři krymská muzea žádala o navrácení sbírky. Ukrajina argumentovala tím, že se jedná o majetek státu. BBC si dále všímá toho, že v Aleppu se znovu rozhořely boje, které zastavily evakuaci civilistů. Dohoda o příměří tak nebude dodržena.

Prudké boje zastavily evakuaci Aleppa. Vypadá to, že dohoda o evakuaci civilistů a bojovníků s rebely z východní části Aleppa nebude dodržena. Ze syrského města je totiž hlášeno intenzivní ostřelování. Včera bylo v Aleppu vyhlášeno příměří a do města přijely autobusy, které měly odvést civilisty a bojovníky pryč z této zničené enklávy. Dnes se však opět rozhořely boje. Ve východním Aleppu bylo dnes podle informací od místních záchranářů zraněno více než 40 osob. Selhání dohody, kterou vyjednalo Rusko a Turecko, se připisuje požadavkům ze strany syrské vlády.

 

Filipínský prezident Rodrigo Duterte prohlásil, že ve funkci starosty města Davao osobně zabil několik osob podezřelých z trestné činnosti. V čele tohoto města na jihu Filipín byl Rodrigo Duterte téměř dvě desetiletí. Ve funkci starosty získal dobrou pověst právě pro pokles trestné činnosti – zároveň byl ale kritizován za údajnou podporu popravčích čet. Jedná se o poslední z řady kontroverzních a rozporuplných prohlášení filipínského prezidenta.

 

Krymské zlato se musí vrátit zpátky na Ukrajinu. Soud v nizozemském Amsterodamu rozhodl, že starověká sbírka, která byla zapůjčena nizozemskému muzeu, by měla být navrácena na Ukrajinu, a nikoliv do krymského muzea, odkud byla vypůjčena. V roce 2014, kdy byla sbírka starých pokladů vystavena v muzeu Allard Pierson v Amsterodamu, proběhla anexe Krymu Ruskem. Celkem čtyři krymská muzea žádala o navrácení sbírky, avšak Ukrajina argumentovala tím, že se jedná o majetek státu. Nizozemský soud rozhodl, že v souladu s pravidly Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO musí být sbírka navrácena svrchovanému státu.  

 

Peking vyslal varování vládě novopečeného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jakýkoliv pokus o zpochybnění politiky jedné Číny ze strany vlády Donalda Trumpa by měl za následek ohrožení míru v Tchajwanském průlivu. V případě podobného vměšování by mohlo také dojít k poškození rozvíjejících se vztahů mezi USA a Čínou. Donald Trump totiž vyjádřil pochybnosti o tom, že jeho vláda bude politiku jedné Číny respektovat. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Krymské zlato se musí vrátit na Ukrajinu; prudké boje zastavily evakuaci Aleppa Foto: ČTK/AP/Lipchitz Michel

reklama

Další články

  1. Úskalí mladých českých vědců

    ·

    Jak se v Česku žije mladým vědcům? Na jaká naráží úskalí? A dokáží obstát v celosvětové konkurenci? Hostem pořadu Neuron Future byl Jan Havlík, anorganický chemik a na…

  2. Voda v Praze by mohla opět zdražit

    Byznys ·

    Cena vody v Praze by v příštím roce mohla zdražit o skoro 3 procenta, Pražané by tak platili 87,71 koruny za metr krychlový místo dosavadních 85,18 Kč. Vyplývá to z ma…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.