BBC: Konvoje humanitární pomoci dorazily do Sýrie; znepokojení USA z čínského vyzbrojování

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že konvoje s humanitární pomocí dorazily podle Organizace spojených národů a dalších humanitárních organizací do čtyř obléhaných oblastí v Sýrii. BBC si dále všímá prohlášení amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, podle něhož je Washington vážně znepokojen čínským vyzbrojováním ve sporné oblasti Jihočínského moře.

Spojené státy americké uvedly, že pečlivě monitorují situaci kolem loňského zmizení nebezpečného radioaktivního materiálu v Iráku. Materiál by mohly zneužít teroristické organizace.

 

Papež František při mši na své cestě po Mexiku odsoudil tragédii těch, kteří jsou nuceni opustit své domovy. Mše se konala nedaleko hranice mezi Mexikem a Spojenými státy. Papež položil květiny u kříže vztyčeného na památku lidí, kteří v místě zemřeli při pokusu překročit hranici. Deseti tisíce diváků mši sledovaly i na obří obrazovce na druhé straně hranice.

 

Egypt vydal příkaz k uzavření posledního centra, které dokumentuje mučení a stará se o jeho oběti. Centrum má být uzavřeno kvůli údajnému porušování blíže neurčených nařízení ministerstva zdravotnictví. Ředitel centra je přesvědčen, že se jedná o politické rozhodnutí. Skupiny hájící lidská práva viní egyptskou vládu z potírání disentu a v zemi prudce vzrostl počet stížností na údajné týrání ze strany státních orgánů.

 

Americký ministr zahraničí John Kerry uvedl, že Washington je vážně znepokojen čínským vyzbrojováním ve sporné oblasti Jihočínského moře. Reagoval tak na zprávy o tom, že Čína na jeden z ostrovů v oblasti umístila rakety země-vzduch. Čína uvedla, že se jedná o mediální humbuk, dodala nicméně, že může podle mezinárodního práva bránit své území.

 

Spojené státy americké odsoudily útok, při kterém v tureckém hlavním městě zemřelo nejméně dvacet osm lidí. Dalších více než šedesát lidí bylo zraněno. Podle oficiálních zdrojů explodovalo vozidlo naložené výbušninami ve chvíli, kdy kolem něj projížděly armádní autobusy. K výbuchu došlo nedaleko tureckého parlamentu a sídla vojenského velení. Zatím se k němu nikdo nepřihlásil.

 

Konvoje s humanitární pomocí podle Organizace spojených národů a dalších humanitárních organizací dorazily do čtyř obléhaných oblastí v Sýrii. Podle odhadů žije v Sýrii v obléhaných územích až půl milionu lidí. Humanitární pomoc je součástí dohody světových mocností, která usiluje o ukončení zastavení bojů.

 

 
 
Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
BBC: Konvoje humanitární pomoci dorazily do Sýrie; znepokojení USA z čínského vyzbrojování Foto: Drop of Light / Shutterstock.com: Americký ministr zahraničí John Kerry

reklama

Další články

  1. Pražský hotel President koupil ruský investor

    Byznys ·

    Pražský pětihvězdičkový hotel President odkoupil loni od španělské společnosti Comar ruský investor Rafik Gasanov. Ten už v Česku vlastní například golfový resort Cihe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.