reklama

BBC: Kongres poprvé přehlasoval Obamovo veto, je možné žalovat Saúdskou Arábii za 11. září

Americký Kongres přehlasoval veto prezidenta Baracka Obamy. Stalo se tak poprvé za dobu jeho úřadování. Obama vetoval zákon, který dává rodinám obětí útoků z 11. září 2001 možnost soudil se se Saúdskou Arábií. Senátoři veto odmítli poměrem hlasů 97 ku jedné, poslanci 348 ku 77. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Mohlo by vás zajímat

Podle Obamy v důsledku schválení zákona hrozí americkým společnostem, jednotkám i představitelům soudní spory v zahraničí. Zákon podle něj ohrozí vztahy mezi Spojenými státy a Saudskou Arábií. Schválení zákona kritizoval i ředitel americké zpravodajské služby CIA s tím, že bude mít neblahé důsledky pro národní bezpečnost.

Zákon, který začátkem měsíce schválila Sněmovna reprezentantů a již v květnu Senát a který podle BBC nyní vstupuje v platnost, umožňuje žalovat saúdskou vládu u amerického federálního soudu. Rijád jakýkoli podíl na útocích či financování teroristů odmítá a proti zákonu se v minulosti několikrát důrazně ohradil.

Atentáty z 11. září 2001, při kterých zemřelo téměř 3000 lidí, provedlo 19 islámských teroristů arabského původu. Z nich 15 bylo občany Saúdské Arábie.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC se poprvé po osmi letech dohodla na snížení produkce této suroviny, aby zvýšila její cenu na trhu. Detaily dohody se měly být známy po listopadovém zasedání členských zemí. Několik zemí čelí v důsledku poklesu cen ropy a klesající poptávce ekonomické krizi. Dřívější dohoda nebyla možná kvůli sporům mezi Saudskou Arábií a Íránem.

 

Americký ministr zahraničí John Kerry varoval svůj ruský protějšek, že Washington upustí od jednání o Sýrii, pokud Moskva nepřestane bombardovat syrské Aleppo. To se stalo terčem četných útoků ze vzduchu od konce příměří, které přestalo platit před týdnem. Tento týden bombardování těžce poškodilo dvě nemocnice. Organizace Lékaři bez hranic varovala, že v důsledku bombardování ve městě s asi čtvrt milionem obyvatel zůstává podle odhadů pouze sedm chirurgů.

 

Guvernér americké Kalifornie podepsal zákon, který ruší časové omezení pro nahlášení znásilnění a podobných případů sexuálních útoků. Doposud se na ohlášení těchto trestných činů vztahoval limit deseti let. Jeho zrušení inspirovala mnohonásobná obvinění proti komikovi Billu Cosbym. Zákon nebude platit retrospektivně, takže na jeho případ nebude mít dopad.

 

Podle Mezinárodní asociace leteckých dopravců v roce 2015 prudce vzrostl počet případů neukázněného chování v letadlech. Počet rvaček, slovních útoků a odmítnutí uposlechnout pokyny personálu vzrostl podle organizace o sedmnáct procent. V jedné čtvrtině incidentů hrají roli alkohol či omamné látky.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Kongres poprvé přehlasoval Obamovo veto, je možné žalovat Saúdskou Arábii za 11. září Foto: Barack OBAMA; Zdroj: Evan El-Amin / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Počítačová kriminalita stoupá, varuje Europol

    Byznys ·

    Počítačová kriminalita v Evropě je nadále na vzestupu, uvádí evropská policejní agentura Europol. Významným důvodem jsou nízké bezpečnostní standardy i praxe podniků a…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.