BBC: Komplikované hledání shody na klimatickém summitu; protesty v Chicagu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že se rozvojové země nemohou shodnout s vyspělými ekonomikami na společném prohlášení v rámci pařížského klimatického summitu. BBC si dále všímá omluvy starosty amerického Chicaga za zastřelení černošského chlapce policií. Incident vyvolal ve městě násilné protesty. Lidé požadují odstoupení starosty z úřadu. 

Odstupující prezidentka Argentiny Cristina Fernándezová de Kirchnerová v emocionálním proslovu vyzvala občany země, aby vyšli do ulic, pokud budou mít pocit, že je nová vláda podvedla. Po listopadových volbách převzala moc vláda pravého středu. Prezidentku tak po osmi letech ve funkci nahradí Mauricio Macri. Po své předchůdkyni zdědí především problém vysoké inflace v zemi a nedostatečných devizových rezerv.

 

Muž obviněný ze střelby na klinice plánovaného rodičovství v americkém Coloradu se u soudu k činu přiznal. Dodal, že bojuje za děti. Muž zastřelil dva civilisty a jednoho policistu, dalších devět lidí zranil. Organizace pro plánované rodičovství kromě dalších zdravotních služeb provádí i potraty. Poslední vlna kritiky se na ni snesla, když zastánci zákazu potratů tajně nahráli zaměstnance organizace debatující o tom, jak získat tkáně usmrcených lidských zárodků pro výzkum.

 

Na pařížském summitu o globálních klimatických změnách se nemohou shodnout rozvojové země s vyspělými ekonomikami. Summit skončí v pátek a je zřejmé, že pro delegáty bude těžké shodnout se na společném prohlášení.

 

Omluva starosty amerického Chicaga za zastřelení černošského chlapce policií vyvolala ve městě poklidné protesty. Policista, který chlapce loni zasáhl šestnácti ranami z pistole, byl obviněn z vraždy. Starosta řekl, že za incident nese odpovědnost, a přislíbil rozsáhlé reformy. Kritikům to ovšem nestačí a řada z nich žádá odstoupení starosty z úřadu.

 

Jihokorejská policie zadržela vůdce odborů, který se téměř rok ukrýval v buddhistickém klášteře v Soulu. Muž je obviněn z podněcování násilí na protivládní demonstraci. Nakonec se policii sám vzdal. Policejní zásah v klášteře provázely komplikace. Mniši totiž prohlásili, že operace představuje náboženské pronásledování.

 

Policie v australském Sydney při protiteroristickém zásahu zadržela dva muže ve věku 15 a 20 let. Obvinila je z přípravy teroristického útoku.

 

Na hranicích mezi Mexikem a Spojenými státy americkými se otevře lávka pro pěší. Propojí mezinárodní letiště v mexické Tijuaně s americkým San Diegem. Využít by ji měly až dva miliony lidí ročně. Sloužit bude pouze cestujícím leteckých společností s platnými letenkami.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Komplikované hledání shody na klimatickém summitu; protesty v Chicagu Foto: ČTK/ABACA/Chicago Tribune: Demonstrace v americkém Chicagu

reklama

Další články

  1. KLDR podle Kim Čong-una vyvinula vodíkovou bombu

    Společnost ·

    Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un v rámci dnešního projevu v Pchjongjangu naznačil, že KLDR vyvinula vodíkovou bombu. O částech jeho projevu zaměřeného na obranyschopno…

  2. Boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti

    Byznys ·

    Běžecké boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti, firma tak chce snížit náklady a urychlit dodávky zákazníkům na svých hlavních trzích. Firma včera oznámila, že na z…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.