BBC: Kolumbijský prezident čelí kritice; za chemickými útoky v Sýrii stojí podle Ruska rebelové

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že prezident Kolumbie Juan Manuel Santos obhajoval reakci své vlády na destruktivní sesuvy půdy, které připravily o život  lidí. Stalo se tak poté, co čelil kritice od opozice. BBC si dále všímá toho, že chemické zbraně, které usmrtily v severozápadní Sýrii desítky lidí, patřily rebelům. Alespoň to tvrdí ruské ministerstvo obrany. 

Chemický útok provedený v severozápadním syrském městě Chán Šajchún mají na svědomí podle Ruska rebelové. Katastrofu měly zapříčinit chemické zbraně rebelů. Ruské ministerstvo obrany rovněž potvrdilo, že syrská letadla zaútočila na město držené rebely v provincii Idlib. Nesouhlasí ovšem s tvrzením, že by vypustilo chemické zbraně. Jedovaté látky pak měly pocházet právě z chemického skladu rebelů, který zasáhla syrské vládní bojové letouny. Spojené státy americké z útoku obvinily syrský režim. S tím ale vláda Bašára Asada nesouhlasí. Americký prezident Donald Trump ve svém prohlášení odsoudil počínaní, které nazval za „ohavné činy“ způsobené vládou syrského prezidenta Bašára Asada. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson zase obvinil syrskou vládu z „brutálního neskrývaného barbarství“.

 

Prezident Kolumbie Juan Manuel Santos obhajoval reakci své vlády na destruktivní sesuvy půdy, které připravily o život nejméně 263 lidí. Podle jeho slov se záchranné týmy zapojily do práce jen několik hodin po katastrofě. Santos čelí kritice, že se dostatečně nesnažil přispět ke zlepšení situace. Na tuto adresu kolumbijská hlava státu ovšem řekla, že je „přirozené“ pro kritiky svalovat vinu za sesuv půdy na vládu. Santos naopak obvinil bohatší země, které jsou podle jeho slov odpovědné za změny klimatu. Bahno a kamení zasáhlo město Mocoa brzy v sobotu. Červený kříž uvádí, že se nadále pohřešuje více než 300 lidí.

 

Pět lidí zemřelo a další tři se pohřešují po výbuchu v továrně na ohňostroje nedaleko portugalského města Lamego. Mezi oběťmi figurují pracovníci závodu, který leží 100 kilometrů od města Porto. O život přišel rovněž majitel továrny. Fabrika je rodinným podnikem a tamní starosta Francisco Lopes situaci označuje za velkou tragédii. Mezi zemřelými figuruje mnoho členů rodiny.

 

Více než 30 obětí si vyžádal teroristický útok v iráckém městě Tikrítu. Atentát má pravděpodobně na starosti radikální organizace Islámský stát. Policie uvedla, že militanti útočili na strážníky v centrální čtvrti Zuhur během noci. Pak začali pálit po civilistech. Během střetů s policisty se odpálili dva sebevražední útočníci, jež na sobě měli pásy s bombou. K odpovědnosti za útok se prozatím nepřihlásila žádná skupina. Za podobnými činy stáli v poslední době ovšem členové samozvaného Islámského státu.

 

K dalšímu teroristickému útoku došlo během sčítání lidu v pákistánském městě Lahore. O život přišlo nejméně šest lidí. Mezi oběťmi jsou čtyři vojáci. Dvaadvacet dalších lidí je zraněno. Terčem teroristů se stal tým provádějící první sčítání lidu na území Pákistánu po téměř 20 letech. K atentátu došlo po sérii bombových útoků ze strany islamistických militantů, k nimž došlo během posledních týdnů.  K odpovědnosti za útok se přihlásil pákistánský Tálibán. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Kolumbijský prezident čelí kritice; za chemickými útoky v Sýrii stojí podle Ruska rebelové Foto: ČTK/AP/Fernando Vergara: Běsnění přírody v Kolumbii

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.