BBC: Kolumbie ohlásila konec epidemie zika; útok na handicapované v Japonsku

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Kolumbie jako první z latinskoamerických zemí ohlásila konec epidemie způsobené virem zika. Podle expertů však potrvá minimálně dva roky, než zde virus zika vyhasne úplně. BBC dále informuje o tom, že šestadvacetiletý muž zabil 19 lidí v japonském zařízení pro mentálně postižené. Sám se pak přihlásil na policii.

Při útoku bývalého zaměstnance v zařízení pro mentálně postižené v japonské Sagamihaře zemřelo 19 lidí a dalších 25 bylo zraněno. Šestadvacetiletý muž podle policie rezidenty ústavu ubodal a poté se sám přihlásil na policii. Policistům údajně vypověděl, že chce, aby handicapovaní zmizeli ze světa. Podobné incidenty jsou v Japonsku extrémně ojedinělé, jde o nejhorší útok od druhé světové války.

 

Ve Filadelfii začal sjezd demokratů, který má stvrdit nominaci Hillary Clintonové do boje o Bílý dům. Bývalý protivník Clintonové, senátor Bernie Sanders, už v počátku sjezdu vyzval své příznivce, aby volili právě Clintonovou, která se prý musí stát prezidentkou. Počátek sjezd zkomplikoval skandál kolem uniklých emailů stranického vedení, který ukázal na to, že vedení stranilo Clintonové. Kvůli aféře už v neděli odstoupila předsedkyně demokratů Debbie Wassermanová Schultzová. V listopadových volbách Clintonová změří své síly s republikánským soupeřem Donaldem Trumpem, který získal nominaci své strany minulý týden v Clevelandu.

 

Švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2 přistál v Abú Zabí. Úspěšně tak dokončil poslední etapu cesty kolem světa, kterou právě zde zahájil loni v březnu. Cílem projektu je propagace solární energie, která je jediným zdrojem pohonu letounu. Na povrchu má letoun tisíce fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Letadlo na svůj let kolem světa dlouhý zhruba 40.000 kilometrů odstartovalo 9. března 2015 a ve vzduchu strávilo téměř 500 hodin. Nepříznivé počasí však způsobilo, že letoun musel v některých zemích zůstat delší dobu na zemi.

 

Bangladéšská policie zastřelila po přestřelce v hlavním městě Dháka devět údajných islamistických radikálů. Policisté prý prohledávali rezidenční čtvrť v Kallyanpuru, kde byli napadeni podomácku vyrobenými bombami. V Bangladéši došlo v poslední době k sérii smrtelných útoků na sekulární spisovatele, bloggery nebo příslušníky náboženských menšin. Počátkem měsíce bylo 20 osob zabito při teroristickém útoku na dháckou kavárnu. Zatím není jasné, ke které militantní skupině zastřelení radikálové patřili. Policie nicméně jednoho podezřelého zadržela.

 

Australský premiér Malcolm Turnbull zřídil nezávislou vyšetřovací komisi, která má prošetřit útoky vězeňských strážců na dospívajícího mladíka v detenčním zařízení pro mladistvé v australském Severním teritoriu. Do médií pronikly záběry a fotografie, na kterých jsou vězni mučeni způsobem připomínajícím metody z nechvalně proslulé americké věznice Guantanamo. Jeden z chlapců byl téměř nahý připoután k židli a na hlavu mu byla nasazená kápě. Další byli napadáni slzným plynem. Premiér byl podle svých slov materiály šokován a zasadí se o prošetření a změnu systému, který umožnil týrání vězňů.

 

Kolumbie jako první z latinskoamerických zemí ohlásila konec epidemie způsobené virem zika. První onemocnění tu byla zaznamenána před deseti měsíci. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že počet případů onemocnění virem, který přenášejí komáři, se ustálil na počtu asi 600 za týden. Podle expertů však potrvá ještě tak dva tři roky, než zde virus zika vyhasne úplně. Virus zika byl v Kolumbii zaznamenán v září 2015, od té doby tu bylo hlášeno téměř 100.000 případů, i když laboratorní testy potvrdily nákazu virem zika jen asi v 9000 případech.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad. 

 

 

 

BBC: Kolumbie ohlásila konec epidemie zika; útok na handicapované v Japonsku Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Rusové nakonec na olympiádě v Riu chybět nebudou

    Společnost ·

    Mezinárodní olympijský výbor (MOV) Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.