BBC: KLDR se připravuje k boji; Peru bude sestřelovat letadla podezřelá z přepravy drog

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že armáda Severní Koreje se připravuje k boji s Jižní Koreou. KLDR hrozí, že spustí vojenské akce, pokud Jižní Korea do dvou dnů nezastaví své příhraniční vysílání namířené proti severokorejskému režimu. BBC dále informuje o tom, že zákonodárci v Peru schválili legislativu, která znovu umožní sestřelovat malá letadla podezřelá z přepravy nelegálních drog.

Řecký premiér Alexis Tsipras oznámil svoji demisi. Zvolen byl letos v lednu. Předpokládá se, že jeho odstoupení povede k předčasným volbám. Tsipras podle svých slov cítí morální povinnost v nových volbách požádat voliče o jejich názor. Do voleb i nadále povede svou stranu Syriza, ve které však kvůli úsporným opatřením vyplývajícím z dohody s mezinárodními věřiteli došlo k rozkolu. Bývalý řecký ministr energetiky Panajotis Lafazanis s největší pravděpodobností ze strany Syriza vystoupí a založí si vlastní hnutí bojující proti úsporným opatřením. Řecko letos dospělo do fáze, kdy nebylo schopno splácet svůj dluh a pohybovalo se na hranici bankrotu. Nakonec se ale s věřiteli dohodlo na další pomoci v následujících třech letech.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un vydal po roztržce s Jižní Koreou povel, aby se vojenské jednotky připravily na boj. Sever hrozí, že spustí vojenské akce, pokud Jižní Korea do osmačtyřiceti hodin nezastaví své příhraniční vysílání namířené proti severokorejskému režimu. Podobné výhrůžky už Severní Korea v minulosti použila. Obě části země jsou technicky vzato stále ve válce. Válka v padesátých letech totiž skončila klidem zbraní, nikoli dohodou o příměří.

Dva muži podezřelí z podílu na pondělní explozi v thajském Bangkoku jsou podle vyšetřovatelů nevinní. Bezpečnostní kamera je zachytila v těsné blízkosti hlavního podezřelého. Toho policie zatím nedopadla. Při výbuchu zemřelo dvacet lidí, mnoho dalších bylo zraněno. Na místě se dnes konal pietní obřad.

Kongres v jihoamerickém Peru jednohlasně schválil zákonnou úpravu, která umožní letectvu této země sestřelovat malá letadla podezřelá z přepravy nelegálních drog. Tento postup už v Peru v minulosti fungoval. Země od něj ale v roce 2001 ustoupila poté, co bylo omylem sestřeleno letadlo s americkými misionáři. Spojené státy americké, které financují protidrogové programy v Jižní Americe, od té doby se sestřelováním letadel nesouhlasí. V Peru se vyrobí více kokainu než v jakékoli jiné zemi na světě. Podle odborníků míří většina této drogy právě do USA.

Dánská policie se snaží dopadnout dva zloděje, kteří ukradli z muzea v Kodani menší bronzovou bustu z dílny sochaře Augusta Rodina. Ke krádeži došlo v červenci. Policie nyní zveřejnila záběry z bezpečnostních kamer. Hodnota díla z roku 1863 se odhaduje na 300 tisíc dolarů.

Počet lidí trpících demencí v západním světě se podle vědců stabilizoval. Nových případů není tolik, kolik jich odhadovaly studie provedené před dvaceti až třiceti lety. Předpokládá se, že důvodem pozitivního vývoje je zlepšení životního stylu.

Kanadskému týmu vědců se podařilo podle BBC odhalit tajemství toho, proč člověk získal své postavení v přírodní říši. Nová studie totiž zkoumala člověka jako dravce. Vědci analyzovali celosvětové údaje o lovu. Došli k závěrům, že lidé likvidují dospělé populace ryb čtrnáctkrát rychleji než sami mořští živočichové. Masožravce na vrcholu potravního řetězce vybíjejí devětkrát rychleji než to dokážou oni sami navzájem. Podle vědců je nejvýraznější skutečnost, že se lidé na rozdíl od většiny živočichů při lovu soustředí především na dospělé jedince. 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: KLDR se připravuje k boji; Peru bude sestřelovat letadla podezřelá z přepravy drog Foto: Kim ČONG-UN Zdroj: ČTK/imago stock&people

reklama

Další články

  1. Škoda Auto vstoupí na jihokorejský trh

    Byznys ·

    Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto plánuje ještě letos vstoupit na jihokorejský trh. Informoval o tom server E15.cz s odvoláním na jihokorejský deník The Korea He…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.