BBC: KLDR propustila amerického studenta, ten je ale přes rok v kómatu

Severní Korea propustila amerického studenta Otta Warmbiera. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service jeho rodina uvedla, že se teprve nedávno dozvěděla o tom, že je jejich syn již přes rok v kómatu. 

Severní Korea propustila amerického studenta Otta Warmbiera, který byl loni odsouzen k patnácti letům těžkých prací za pokus odcizit z hotelu znamení sloužící k účelu propagandy.

Studentova rodina uvedla, že teprve nedávno zjistila, že je již přes rok v kómatu. Severokorejská strana tvrdí, že student dostal po loňském soudním líčení tablety na spaní a již se neprobudil.

Do Severní Koreje Wambier cestoval jako turista a k jeho zatčení došlo 2. ledna 2016. O měsíc později se objevil na tiskové konferenci, kde uvedl, že jeho úkolem mělo být poškození motivace a pracovní etiky severokorejských občanů. Lidé ze zahraničí, kteří byli v minulosti v Severní Koreji zadrženi, svá tvrzení odvolali a naopak tvrdili, že byli pod tlakem.  

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Austrálie se s uprchlíky drženými v táborech na Papui-Nové Guineji dohodla na finančním odškodnění v celkové výši přes padesát milionů amerických dolarů. Kolem dvou tisíc uprchlíků se chystalo soudní cestou vymáhat odškodnění za újmy, které jim byly způsobeny v letech 2012 až 2016 v uprchlickém centru. Vláda pochybení popírá, těsně před zahájením soudního procesu však nabídla odškodnění. Austrálie odmítá všechny uprchlíky, kteří se k jejímu území dostanou po vodě, a posílá je do uprchlických táborů mimo své teritorium. Tato politika má za cíl odradit potenciální běžence od nebezpečné cesty. Postup však čelí domácí i mezinárodní kritice.

 

Demokratická republika Kongo hlásí na dvou oddělených místech nové případy obrny. Jedná se o oblasti, kde neproběhlo celoplošné očkování. Světová zdravotnická organizace se domnívá, že se onemocnění může dále šířit.

 

Vědci se domnívají, že rizika spojená s užíváním aspirinu jsou především u starších pacientů větší, než se původně předpokládalo. Někteří pacienti pravidelně užívají tento lék po infarktech. S věkem ale podle nových zjištění stoupá riziko krvácení do žaludku. Vědci nově pacientům doporučují, aby začali společně s aspirinem užívat i léky, které chrání žaludek. Pozitivní účinky aspirinu podle nich stále převyšují rizika.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: KLDR propustila amerického studenta, ten je ale přes rok v kómatu Foto: ČTK/AP/Jon Chol Jin: Otto Warmbier

reklama

Další články

  1. Kampaň vodky Smirnoff si střílí z Trumpa

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump stále čelí obvinění z napojení na Rusko během listopadových voleb. Celou kauzu se přitom rozhodla využít světoznámá značka vodky Smirno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.