BBC: KLDR nejspíš zaútočila na zahraniční banky; Británie hodlá bojovat proti pašování zbraní

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že společnost zabývající se internetovou bezpečností Symantec má podezření, že za útoky na bankovní instituce v poslední době stála Severní Korea. Na filipínskou, vietnamskou a bangladéšskou centrální banku měla zaútočit stejná skupina. BBC si dále všímá toho, že Velká Británie je připravena bojovat ve Středozemním moři proti pašování zbraní do Libye.

Barack Obama je prvním americkým prezidentem, který navštívil japonskou Hirošimu. Jde o historický zlom pojící se ke svržení americké jaderné bomby na japonské město. K tomu došlo 6. srpna 1945. Obama hovořil s některými z přeživších a ve svém projevu vyzval národy, aby usilovaly o svět bez jaderných zbraní. Nukleární útok si tehdy vyžádal smrt nejméně 140 tisíc lidí. Druhý útok v Nagasaki pak přinesl 74 tisíc lidských obětí.

 

Společnost zabývající se internetovou bezpečností Symantec vyšetřuje, zda Severní Korea v posledních měsících nestála za útoky na bankovní instituce. Symantec uvedl, že má důkazy ohledně toho, že na filipínskou, vietnamskou a bangladéšskou centrální banku zaútočila stejná skupina. Symantec rovněž uvedl, že útok byl realizován pomocí neobvyklého malwaru, který byl použit při útoku na společnost Sony Pictures v roce 2014. Americká vláda přitom uvedla, že za útok na Sony stála právě Severní Korea.

 

Na veřejnost se dostaly fotografie, které ukazují americkou armádu spolupracující s kurdskými a arabskými bojovníky poblíž přední bojové linie se samozvaným Islámským státem na severu Sýrie. Fotograf agentury AFP identifikoval některé vojáky amerických speciálních jednotek. Na svých uniformách mají rovněž nášivku tamních kurdských bojovníků. Na severu Sýrie je rozmístěno kolem 300 amerických vojáků. Spojené státy tvrdí, že jejich cílem je výcvik tamních bojovníků. 

 

Velká Británie je připravena poslat královskou válečnou loď do Středozemního moře. Ta má přitom zamezit pašování zbraní do Libye, které následně směřují do rukou militantní organizace Islámského státu. Uvedl to tamní premiér David Cameron v rámci summitu G7 v Japonsku. Velká Británie je podle jeho slov také připravena podat Libyi pomocnou ruku při řešení migrační krizi.

 

Brazilská policie pátrá po více než 30 mužích, kteří jsou podezřelí ze znásilnění dospívající dívky ve městě Rio de Janeiro. Video se zmíněným útokem se objevilo na sociálních sítích. Dívka věří, že byla před tím zdrogovaná. V sobotu šla ke svému příteli, ale nedošla a probudila se v jiném domě obklopena cizími muži. Útok vyvolal online kampaň proti kultuře znásilňování v Brazílii. Pár dní po útoku se dívka dozvěděla, že někteří z útočníků publikovali snímky ze sexuálního útoku na svém Twitterovém účtu.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: KLDR nejspíš zaútočila na zahraniční banky; Británie hodlá bojovat proti pašování zbraní Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hirošima a slova o světovém míru bez omluvy

    Společnost ·

    Barack Obama jako první prezident Spojených států dnes navštívil japonskou Hirošimu. Představitelé americké vlády připomínají, že nešlo o omluvu ale o uctění památky n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.