BBC: KLDR a Jižní Korea opět jednají; zatčení brazilského senátora kvůli Petrobrasu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že zástupci Severní a Jižní Koreje poprvé od letošního srpna zasedli ke společnému jednacímu stolu. BBC si dále všímá zatčení brazilského senátora, který je spojený s korupčním skandálem kolem ropné společnosti Petrobras. 

Představitelé Severní a Jižní Koreje zasedli ke společnému jednacímu stolu. Je to poprvé od letošního srpna, kdy hrozilo, že napjaté vztahy mezi oběma zeměmi přerostou v ozbrojený konflikt. Na programu jednání nejsou konkrétní témata. Jednání je přesto významné proto, že se vůbec koná. Očekává se, že obě země budou mluvit především o tom, jakým způsobem by měly pokračovat další rozhovory. Severní a Jižní Korea jsou formálně stále ve válce. Korejská válka na začátku padesátých let minulého století totiž skončila příměřím, nikoliv podpisem mírové smlouvy.

 

V Brazílii byli v souvislosti s korupčním skandálem kolem ropné společnosti Petrobras zatčeni úřadující senátor a jeden z nejbohatších lidí v zemi. Oba muži jsou obviněni z toho, že mařili vyšetřování.

 

Turecká armáda zveřejnila nahrávku, na které je podle jejího tvrzení zachyceno varování ruskému bojovému letounu před tím, než byl v úterý sestřelen u hranic se Sýrií. Turecko tvrdí, že se pokoušelo oba piloty zachránit. Jeden z nich přišel při incidentu o život. Další pilot přežil. Ten popírá, že by letoun narušil turecký vzdušný prostor a že by Turci vyslali varování. Letoun po zásahu dopadl na syrské území. Rusko na sestřelení reagovalo velmi pobouřeně a přerušilo vojenské styky s Tureckem.

 

Francouzský prezident Francois Hollande vyzval Německo, aby více podpořilo boj proti bojovníkům Islámského státu. Učinil to při návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové v Paříži. Kancléřka jeho výzvu přijala s tím, že se jedná o povinnost Německa a je třeba jednat rychle.

 

Soud v Číně zkrátil trest známé investigativní novinářce Gao Ju, která byla původně odsouzena za prozrazení státního tajemství na sedm let odnětí svobody. Čínské webové stránce ve Spojených státech měla poslat interní dokument komunistické strany, který varoval před svobodou tisku a nezávislou občanskou společností. Jedenasedmdesátileté novinářce nyní soud trest zmírnil na pět let vězení.

 

Jižní Korea nařídila společnosti Volkswagen, aby svolala do servisu více než 125 000 automobilů se vznětovým motorem. Nařízení následovalo po zjištění, že byl do automobilů nainstalován software, který falšuje emisní hodnoty při testech.

 

Soud ve Spojených státech amerických odsoudil za vraždu muže, který zastřelil svoji manželku a fotografii jejího těla umístil na sociální síť. Obviněný se hájil tím, že jednal v sebeobraně po létech fyzického zneužívání.

 

Ve Venezuele byl necelé dva týdny před parlamentními volbami podle prohlášení opoziční strany zastřelen její regionální vůdce. Strana z jeho smrti viní bojovníky napojené na vládnoucí stranu. Ta se k události zatím nevyjádřila.

 

Bývalý francouzský ministr zdravotnictví, který v minulosti pracoval jako kardiolog, pomáhal při porodu v letadle. Holčička se narodila nad Alžírskem asi dvě hodiny před přistáním v Paříži.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: KLDR a Jižní Korea opět jednají; zatčení brazilského senátora kvůli Petrobrasu Foto: Alf Ribeiro / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.