BBC: Katalánsko bude pokračovat ve snaze o získání nezávislosti; Čína podle AI stále více mučí

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Katalánsko se rozhodlo pokračovat ve snahách o získání nezávislosti. Chce se tak od Španělska odtrhnout navzdory rozhodnutí ústavního soudu. BBC si dále všímá zprávy organizace Amnesty International, která uvedla, že čínská policie při výsleších stále častěji používá mučení. 

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vyšetřování dopingového skandálu ruských sportovců. Vyjádřil se tak poprvé od pondělní zprávy Světové antidopingové agentury. Jedná se o zásadní změnu, protože Rusko v prvních vyjádřeních podezření z rozsáhlých dopingových programů pro své sportovce zcela popřelo. Ruský prezident se dále vyslovil pro profesionální spolupráci s antidopingovými orgány. Uvedl také, že tresty by neměly dopadnout plošně na všechny sportovce. Rusko podle jeho slov musí věc vyšetřit.

 

Představitelé afrických zemí jednají na Maltě se zástupci zemí Evropské unie o možnostech zastavení přílivu uprchlíků do Evropy. Podle údajů Organizace spojených národů letos do Evropy dorazilo po moři už téměř 800 000 uprchlíků. Téměř 3 500 se jich utopilo. Nejvíce uprchlíků míří do Německa a Švédska, protože se domnívají, že v těchto zemích budou mít nejlepší podmínky pro život. Evropa na dvoudenním summitu africkým zemím nabídla finanční pomoc výměnou za podporu při řešení uprchlické krize. Evropská komise chce vytvořit fond, do kterého členské státy vloží téměř dvě miliardy eur. Podle zástupců afrických zemí to ale není dostatečné a Evropa se nemůže domnívat, že se stane nedobytnou pevností.

 

Aktivistická skupina Journalists for Justice obvinila keňskou armádu za zapojení do pašování cukru a dřevěného uhlí. Armáda obvinění popírá s tím, že v inkriminovaném území vůbec nepůsobí.

 

Francie předložila Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, která má za cíl zastavit násilí v Burundi. Situace v Burundi se vyhrocuje od chvíle, kdy se tamní prezident pokusil prodloužit svoje působení v úřadu.

 

Organizace Amnesty International (AI) ve svém prohlášení tvrdí, že čínská policie při výslechu stále častěji používá mučení. A to navzdory příslibům, že zavede reformy. AI své tvrzení opírá o rozhovory s právníky, kteří se sami stávají oběťmi tvrdých metod, pokud se pokusí na problém upozornit. Policie podle AI nejčastěji využívá bití a spánkovou deprivaci.

 

Skotská zdravotní sestra, která byla opakovaně hospitalizována kvůli komplikacím po infekci krvácivou horečkou ebola, se podle lékařů úplně uzdravila. Žena se nakazila při práci v Africe. Ebola si v západní části Afriky od vypuknutí poslední epidemie na konci roku 2013 vyžádala životy více než 11 000 lidí.

 

Indický premiér Nárendra Módí zahájí třídenní návštěvu Velké Británie. Přijede na pozvání britského premiéra Davida Camerona a kromě vystoupení v parlamentu promluví i před širokou veřejností. Obě země chtějí posílit vzájemné vztahy. Jedná se o první návštěvu indického premiéra ve Velké Británii za posledních téměř deset let. Módi v současné chvíli čelí v Indii problémům. Jeho strana totiž nedávno neuspěla v regionálních volbách.

 

Katalánsko se rozhodlo pokračovat ve svých snahách o získání nezávislosti. Chce se od Španělska odtrhnout navzdory rozhodnutí ústavního soudu, který nařídil zastavení tohoto procesu. Na  ústavní soud se obrátila španělská vláda. Podle katalánské viceprezidentky chce regionální vláda dosáhnout nezávislosti do roka a půl.

 

Astronomové identifikovali doposud nejvzdálenější známý objekt ve sluneční soustavě. Podle pozorování pomocí japonského teleskopu se zdá, že se jedná o ledové těleso vzdálené asi 15,5 miliardy kilometrů od Slunce. To je asi třikrát dál než trpasličí planeta Pluto.

 

Na aukci ve švýcarské Ženevě se za rekordních 48,4 milionu amerických dolarů prodal dvanáctikarátový diamant Blue Moon. Koupil ho soukromý sběratel z Hongkongu. Podle serveru Sky News jde pravděpodobně o stejného kupce, který jen o den dříve zaplatil za jiný diamant 28,5 milionu dolarů. Diamant Blue Moon pochází z naleziště v Jihoafrické republice. Podle odborníků trh s barevnými diamanty v několika uplynulých měsících značně posílil. Barevné diamanty se vyskytují velice vzácně. Například v nalezišti, ze kterého pochází i Blue Moon tvoří jen 0,1 procenta všech diamantů, uvádí Sky News.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Katalánsko bude pokračovat ve snaze o získání nezávislosti; Čína podle AI stále více mučí Foto: conejota / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.