BBC: Kanada vyhlásila kvůli požáru stav nouze; Trump už nemá v primárkách soupeře

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že kanadská provincie Alberta vyhlásila kvůli požáru nouzový stav. Rozsáhlý lesní požár vyhnal z domovů všech osmdesát osm tisíc obyvatel města Fort McMurray. BBC si dále všímá toho, že guvernér amerického Ohia, John Kasich, stáhl svoji kandidaturu v boji o republikánskou nominaci do prezidentských voleb. Donald Trump tak nemá v primárních volbách soupeře.

V kanadské provincii Alberta byl vyhlášen nouzový stav. Rozsáhlý lesní požár si zde vynutil evakuaci všech osmdesáti osmi tisíc obyvatel města Fort McMurray. Podle varování z oficiálních míst může požár zničit značnou část města. Následujících dvacet čtyři hodin bude kritických. Požár vypukl v neděli a podle odhadů mu již padlo za oběť asi tisíc šest set budov.
 
Guvernér amerického Ohia, John Kasich, stáhl svoji kandidaturu v boji o republikánskou nominaci do prezidentských voleb. Donald Trump tak nemá soupeře, který by ho mohl na cestě k nominaci zastavit. Podle dosavadních výsledků proti němu zřejmě bude kandidovat demokratka Hillary Clintonová.
 
Vládní turecká Strana spravedlnosti a rozvoje uspořádá v následujících týdnech mimořádný sjezd. Spekuluje se o budoucnosti stávajícího premiéra země Aheta Davutoglu. Podle některých informací bude stranický sjezd volit nového předsedu a Davutoglu již kandidovat nebude. Dlouhou dobu se již spekuluje o neshodách premiéra s prezidentem země Erdoganem.
 
Japonský výrobce airbagů společnost Takata, musí z trhu stáhnout dalších třicet pět až čtyřicet milionů zařízení. Americké úřady u nich údajně odhalily další závady. Stahování z trhu se týká dvanácti značek automobilů. Odhaduje se, že závady airbagů připravily o život jedenáct lidí a způsobily přes stovku zranění.
 
Zdravotní přínos jízdy na kole a chůze je podle nové studie větší, než jaké jsou negativní dopady znečištění ovzduší. Podle studie jsou přínosy větší i ve městech s vysokou mírou znečištění. Pravidelné cvičení může snížit riziko vzniku diabetu, srdečních chorob a některých druhů rakoviny.
 
Z britské studie podle psychologů vyplývá, že virtuální realitu lze použít při léčbě některých duševních poruch. Vědci zkoumali třicet pacientů trpících stihomamem. Pacienti měli za úkol nastoupit do virtuálního metra a výtahu, aby si tímto způsobem natrénovali problematické situace. Výsledky ukazují, že virtuální realitu bude možné pro terapii použít. Dobrou zprávu je i klesající cena této technologie.
 
Tým hudebníka Prince krátce před jeho smrtí požádal o pomoc předního odborníka na závislosti. Uvedl to lékařův právník. Odborník nemohl okamžitě přijet, a tak požádal svého syna, rovněž lékaře, aby ho dočasně zastoupil. Syn dorazil ve chvíli, kdy nikdo nevěděl, kde se hudebník nachází. Vzápětí bylo nalezeno jeho bezvládné tělo. Příčina smrti zatím nebyla zveřejněna.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Kanada vyhlásila kvůli požáru stav nouze; Trump už nemá v primárkách soupeře Foto: Andrew Cline / Shutterstock.com: Donald Trump

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.