BBC: Kalifornie letos rozhodne o částečné legalizaci marihuany; Toyota bojuje s airbagy Takata

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že americký stát Kalifornie letos rozhodne v referendu o částečné legalizaci marihuany. Navrhovaná legislativa by dovolila osobám starším 21 let držet a pěstovat malé množství. BBC si dále všímá toho, že Toyota stahuje ve Spojených státech téměř půl milionu vozů kvůli defektu airbagu značky Takata. Hrozí jejich samovolné nafouknutí.

Útok na mezinárodním letišti v Istanbulu si podle oficiálních zdrojů vyžádal 36 životů a přes 140 zraněných. Tři útočníci stříleli do lidí a odpálili se ve chvíli, kdy proti nim začala zasahovat policie. Přílety i odlety byly dočasně pozastaveny. Podle premiéra se zatím zdá, že za útokem stojí takzvaný Islámský stát. Nedávné útoku v Turecku byly přisuzovány buď tomuto hnutí, nebo kurdským separatistům.

 

Představitelé států Evropské unie jednají v Bruselu o odchodu Velké Británie z tohoto společenství. Odstupující britský premiér David Cameron uvedl, že si Evropská unie přeje zachování co nejužších vazeb. Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že Evropská unie musí respektovat výsledek referenda a nelze ho zvrátit. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker poznamenal, že není přijatelné, aby zastánci odchodu Velké Británie nyní žádali čas na rozmyšlenou. Podle jeho názoru je třeba jednat, nikoli vyčkávat.

 

Americká Kalifornie bude v listopadu v referendu rozhodovat o částečné legalizaci marihuany. Navrhovaná legislativa dovoluje osobám starším 21 let držet a pěstovat malé množství. Odpůrci návrhu tvrdí, že změna by představovala riziko pro veřejné zdraví a umožnila by distributorům tvrdých drog upevnit své pozice.

 

Soud v Mexiku dočasně pozastavil vydání drogového bosse "Prcka" Guzmána do Spojených států amerických. Guzmán byl po druhém útěku znovu zatčen letos v lednu. Soud v květnu rozhodl o jeho vydání do Spojených států amerických po ujištění, že zde nebude čelit trestu smrti.

 

Japonský výrobce automobilů Toyota stahuje ve Spojených státech téměř půl milionu vozů kvůli defektu airbagu. Hrozí jejich částečné samovolné nafouknutí. Opatření se týká vozů z let 2010 až 2012. Toyota i další výrobci v posledních letech bojují s problémy vadných airbagů dodávaných firmou Takata.

 

Soud v Singapuru odsoudil sedmadvacetiletého muže k osmi měsícům vězení za to, že na své stránce uveřejnil materiál zaměřených proti cizincům. Podle soudu si vymýšlel události, které měly vyvolat odpor k cizincům. Podle soudu na stránce uveřejňoval kontroverzní obsah pouze proto, aby vydělal na reklamě.

 

Kanadský premiér Justin Trudeau se stal komiksovou postavou. Trudeau se v minulost věnoval boxu, byl vyhazovačem v nočním klubu a jako premiér se nyní stává i komiksovou postavou. V příběhu, který vyjde na konci srpna, radí týmu superhrdinů.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Kalifornie letos rozhodne o částečné legalizaci marihuany; Toyota bojuje s airbagy Takata Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.