BBC: Jordánsko vytvořilo vojenské zóny; blesky v Indii zabily nejméně 79 lidí

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Jordánsko vytvořilo v reakci na dnešní sebevražedný útok nedaleko hranic se Sýrií a Irákem vojenské zóny. Severovýchodní a severní hranice země jsou nyní uzavřeny. BBC si dále všímá, že údery blesků zabily pří úterních přívalových deštích v Indii nejméně 79 lidí.

Ve Velké Británii proběhla den před klíčovým referendem o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii (EU) klíčová televizní diskuze. Velká debata se téměř dvě hodiny zaobírala tématem přistěhovalectví, hospodářství a národní suverenity. Občané k volbám půjdou ve čtvrtek od sedmi hodin ráno a rozhodnou o zásadní budoucnosti Velké Británie a celé osmadvacítky.

 

Severní Korea (KLDR) odpálila z východního pobřeží země dvě rakety. středního doletu. Informovala o tom Jižní Korea. První pokus byl neúspěšný. Raketa letěla asi 150 kilometrů a poté skončila v moři. Druhá raketa dosáhla zhruba 400 km a letěla přitom ve výšce 1000 kilometrů. Úspěšný test znamená pro KLDR významný krok vpřed poté, co jí během posledních čtyř měsíců selhaly čtyři zkoušky. KLDR se pokouší vyvíjet jaderné zbraně i navzdory zákazu nařízeným na základě rezoluce Organizace spojených národů (OSN). Ta diktátorskému režimu zakazuje jakékoliv použití balistických střel.

 

Údery blesků zabily v Indii nejméně 79 lidí. Třiapadesát lidí zemřelo v oblasti Bihar. Deset lidí přišlo o život na území východního státu Jharkhand a nejméně 16 osob zahynulo v provincii Madjapradéš. K nešťastným událostem došlo nejčastěji během prací na farmách. Lidé se starali o svoji půdu i navzdory přívalovým dešťům. Údery blesků jsou v Indii běžné během vytrvalých a silných monzunových dešťů. Od roku 2005 zabijí blesky na území Indie každoročně nejméně 2 tisíce lidí.

 

Jordánsko vytvořilo v reakci na dnešní sebevražedný útok nedaleko hranic se Sýrií a Irákem vojenské zóny. To znamená, že severovýchodní a severní hranice země jsou nyní uzavřeny. Jde o reakci na úterní atentát v těsné blízkosti uprchlického tábora, který si vyžádal smrt šesti vojáků. Jordánská vláda uvedla, že nebudou postaveny žádné nové uprchlické tábory a ty stávající se nebudou ani rozšiřovat. Dosud není zřejmé, kdo měl útok na svědomí.

 

Nálety cílené na syrské město Rakka si podle aktivistů ze Syrské observatoře pro lidská práva vyžádaly smrt nejméně 18 civilistů. Aktivistická skupina není schopna určit, kdo nese zodpovědnost za letecké údery. Jiná skupina ale viní ruské letectvo. Rakka je baštou samozvaného Islámského státu (IS). Koalice vedená Spojenými státy americkými cílila na syrské město ve středu. Žádné zprávy o obětech nebyly ale hlášeny.

 

Nizozemská policie uvedla, že gangy na území Evropy vedou zhruba 300 dětí ke krádežím. Za den je nutí ukrást peníze v hodnotě jednoho tisíce euro. Policie oznámila, že došlo k odkrytí čtyř sítí na území Nizozemska, Španělska, Rakouska, Chorvatska a Bosny. Šest pohřešovaných dětí bylo nalezeno v otřesných podmínkách ve Španělsku minulý týden. Prokurátoři tvrdí, že tato praxe je moderním druhem otroctví. Šetření těchto praktik odstartovalo před více než rokem, kdy si vyšetřovatelé u hlavního nádraží v Amsterdamu všimli skupiny dětských kapsářů, kterou vedli dospělí lidé.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

 

BBC: Jordánsko vytvořilo vojenské zóny; blesky v Indii zabily nejméně 79 lidí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Odpůrci brexitu podle průzkumů posilují

    Byznys ·

    Podle dvou pondělních průzkumu veřejného mínění vzrostl po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové počet příznivců, kteří jsou pro setrvání v Evropské unii (EU).…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.