BBC: Jižní Korea obnovila propagandistické vysílání do KLDR; OSN pošle do Sýrie humanitární pomoc

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Jižní Korea začala pomocí amplionů znovu vysílat do KLDR zprávy, které kritizují tamní režim. Země k tomu přistoupila po severokorejských testech vodíkové bomby. BBC dále informuje o tom, že Organizace spojených národů vyšle do obléhaného syrského města Madája zásilku humanitární pomoci. Zprávy z místa hovoří o tom, že tam lidé umírají hlady.

První den po posledním zastavení obchodování na čínské burze akcie nejprve posílily, následně však nárůst opět ztratily. Tento týden se už dvakrát naplnily předpoklady pro spuštění mechanismu, kdy se při příliš velkých propadech burzy zastaví obchodování. Zdá se také, že Čína začala intervenovat na měnovém trhu ve snaze trh stabilizovat. Dlouhodobý vývoj zatím nelze předvídat. Volatilita čínského trhu se nicméně negativně promítla na burzy po celém světě.

Jižní Korea obnovila propagandistické vysílání do KLDR. Pomocí amplionů na hranicích vysílá na území svého severního souseda populární hudbu a zprávy, a to včetně kritiky tamního režimu. Severní Korea vysílání dlouhodobě kritizuje. Loni v srpnu se konflikt vyhrotil natolik, že na hranicích došlo k přestřelce. K obnovení vysílání Jižní Korea přistoupila poté, co KLDR oznámila úspěšné testy vodíkové bomby. Jižní Korea rovněž zvažuje posílení přítomnosti americké armády v zemi.

Americký ministr zahraničí John Kerry uvedl, že diplomatická strategie Číny pro postup vůči KLDR nefunguje. Čínu proto upozornil, že musí změnit svůj postoj k Severní Koreji. A to i s ohledem na informace o úspěšném testování vodíkové bomby.

Americký prezident Barack Obama mluvil na setkání, které přenášela televize, o plánovaném zpřísnění prodeje zbraní. Zdůraznil, že jeho návrh je často mylně interpretován jako snaha vzít zbraně všem, tedy i těm, kteří dodržují zákony. Obama zahájil poslední celý rok svého působení ve funkci. Vzhledem k vysokému počtu útoků střelnou zbraní ve Spojených státech se nyní rozhodl toto téma řešit.

Syrská vláda podle Organizace spojených národů souhlasila se zásilkou humanitární pomoci do města Madája obléhaného povstalci. Zprávy z místa hovoří o tom, že tam lidé umírají hlady. Pokud bude připraveno vše nutné pro bezpečný průjezd nákladních vozů, mohlo by jídlo na místo dorazit v pondělí. OSN uvedla, že získala povolení dovézt pomoc i do dalších dvou míst.

Rozsáhlý požár na západě Austrálie zničil obec s asi pěti sty obyvateli. Shořelo sto budov, několik lidí se nadále pohřešuje. Požár doposud zdevastoval přes padesát tisíc hektarů území. Hasiči se při záchranných pracích potýkají se silným větrem.

Vědci se chtějí v roce 2017 pomocí sítě devíti teleskopů pokusit poprvé v historii zachytit hranici černé díry. Zaměří se na černou díru uprostřed Mléčné dráhy. Většina teoretických výpočtů i technických příprav je již hotová.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Jižní Korea obnovila propagandistické vysílání do KLDR; OSN pošle do Sýrie humanitární pomoc Foto: ČTK/AP/Ahn Young-joon

reklama

Další články

  1. Přehled daňových novinek pro rok 2017

    Byznys ·

    Všichni netrpělivě očekávají rok 2017. S ním mimo jiné přijdou i novinky v placení daní. Některé už jsou jisté, jiné ještě čekají na poslední fázi schvalovacího proces…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.