BBC: Jihokorejští státní zástupci požadují zatčení bývalé prezidentky

Jihokorejští státní zástupci požadují zatčení bývalé prezidentky Pak Kun-hje. Důvodem je podle BBC World Service její podíl na korupčním skandálu. Bývalá jihokorejská hlava státu v březnu přišla o prezidentskou imunitu a svoji funkci. 

Jihokorejští státní zástupci oznámili, že budou požadovat zatčení bývalé prezidentky Pak Kun-hje v souvislosti s jejím podílem na korupčním skandálu. Politička přišla v březnu o svou prezidentskou imunitu a svou funkci v okamžiku, kdy ústavní soud potvrdil rozhodnutí parlamentu o jejím odvolání.

Pak Kun-hje čelí obvinění, že své dlouholeté důvěrnici Čche Son-sil dovolovala zasahovat do záležitostí státu, přestože Čche neměla žádnou exekutivní ani poradní funkci. Přítelkyně prezidentky byla navíc spolu s dvěma poradci zatčena a obviněna kvůli finančnímu skandálu.

Trojice je podezřelá, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské konglomerace, aby darovaly finanční prostředky neziskovým nadacím, které Čche řídila.  Pak Kun-hje byla minulý týden vyslýchána policií 14 hodin, poté se politička, která obvinění odmítá, omluvila veřejnosti.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj a dalších nejméně 500 lidí bylo zadrženo při demonstracích proti korupci v Moskvě a dalších protestních akcích napříč Ruskem. Protestních pochodů za odstoupení prezidenta Vladimira Putina a vládních úředníků v souvislosti s podezřením z korupce se účastnily tisíce lidí. Podle ministerstva vnitra se do protestního pochodu v Moskvě zapojilo 8000 lidí, novináři nestátních médií odhadli počet demonstrantů na několik desítek tisíc. Většina pochodů, která jsou podle zahraničních zpravodajů největšími protesty od velkých protistátních demonstrací v letech 2011 a 2012, neměla oficiální povolení.

 

Syrští povstalci podporovaní Spojenými státy oznámili, že se zmocnili klíčové letecké základny u syrského města Rakká, kterou doposud kontrolovala organizace Islámský stát. Dobytí základy je považováno za důležitý krok k vyhnání radikálních islamistů z Rakky, kterou radikálové vyhlásili za své hlavní město. Povstalci vedení kurdskými bojovníky nyní pokračují v tažení na Rakku. Lidskoprávní organizace v souvislosti s boji vyjádřily znepokojení nad situací civilistů v oblasti, kde jen minulý týden zemřelo při náletech koalice 89 civilistů.

 

Obyvatelé severovýchodní Austrálie se připravují na evakuaci před příchodem cyklonu Debbie, který přináší vítr vanoucí rychlostí až 230 kilometrů v hodině k pobřeží spolkového státu Queensland. Podle meteorologů dosáhne bouře čtvrtého stupně škály, tedy druhého nejsilnějšího. Podle premiérky Quuenslandu Annastacii Palaszczukové může být bouře Debbie podobně silná jako cyklon Yasi, který zpustošil oblast v roce 2011. Někteří obyvatelé Queenslandu vyzvaní k evakuaci nicméně odmítají opustit své domovy. Při nehodě způsobené silným větrem již zemřel jeden člověk.

  

V japonském lyžařském areálu Nasu severně od Tokia zavalila lavina v pondělí ráno místního času skupinu japonských studentů. Úřady se obávají, že o život přišlo nejméně šest žáků, další tři se pohřešují, několik osob je zraněno. V momentě neštěstí bylo v lyžařském areálu asi 70 lidí. Záchranářské akce v oblasti stále pokračují.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Jihokorejští státní zástupci požadují zatčení bývalé prezidentky Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Pak Kun-hje

reklama

Další články

 1. V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

  Byznys ·

  Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale nechávají na největších polích nedokončen rekordní počet …

 2. Pět map demonstrující limity čínské moci

  Společnost ·

  Východní Asie se dělí na čtyři části. Konkrétně jde o pacifické souostroví, čínskou pevninu, Korejský poloostrov a Indočínu. Východní Asie je, co se týče hospodářství,…

 3. V dubnu se v Praze otevře uruguayský konzulát

  Komerční sdělení ·

  Budoucí honorární konzulka Uruguaye, Adriana Dergam, ve středu 22. března oznámila otevření uruguayského konzulátu v Praze. K samotnému otevření dojde v dubnu letošníh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.