BBC: Jednání G7 na Sicílii o změnách klimatu; ozbrojený útok v Egyptě

Sdružení ekonomicky nejvyspělejších států světa G7 jedná na Sicílii o změnách klimatu a dalších tématech. Na summitu nechybí ani americký prezident Donald Trump. V jeho případě jde o poslední etapu v rámci zahraniční cesty. BBC World Service dále informuje o tom, že v Egyptě došlo k ozbrojenému útoku namířenému proti autobusu s koptskými křesťany. Důsledkem střelby zemřelo nejméně 23 lidí. 

Americký prezident Donald Trump se v rámci své poslední etapy na zahraniční cestě zúčastní summitu předních světových ekonomik G7 na Sicílii. Očekává se, že politici budou vést tvrdou debatu v otázkách týkajících se obchodu a změn klimatu. Do sdružení ekonomicky nejvyspělejších států světa patří Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Velká Británie a Spojené státy americké. Respondent pro BBC uvádí, že lídři budou řešit potřebu řešení násilného extremismu. S japonským premiérem Šinzó Abem bude navíc probíhat diskuze ohledně hrozby ze strany Severní Koreje.

 

Na jihu Filipín došlo během posledních dní k zabití zahraničních bojovníků, mezi nimiž figurovali islamističtí militanti. Informaci uvedli místní úředníci. Filipínská armáda v rámci své operace, která měla vést k vyhnání rebelů z města Marawi, údajně zabila šest džihádistů včetně indonéských a malajských občanů. Do ofenzívy byly rovněž zapojeny útočné vrtulníky a speciální jednotky.

 

Americký republikán Greg Gianforte zvítězil v doplňujících volbách do kongresu ve státě Montana. Stalo se tak pouze hodinu poté, co byl obviněn z útoku na britského novináře Bena Jacobse, který pracuje pro deník The Guardian. V 96 procent okrscích získal 51 % hlasů. Jeho demokratický rival obdržel na druhé straně 43 % hlasů. Gianforte se omluvil za incident. Podle svědectví jej chytil oběma rukama za krk a poslal k zemi. Republikánský politik v rámci svého vítězného projevu vyjádřil lítost za svůj čin. 

 

Útok na autobus s koptskými křesťany si v Egyptě vyžádal smrt nejméně 23 lidí. Dalších 25 osob je zraněno. Ozbrojenci zahájili palbu v provincii Minya, která leží 250 kilometrů jižně od Káhiry. V uplynulých měsících došlo k několika útokům na kopty. K odpovědnosti se přihlásili militanti z Islámského státu. Dva sebevražedné atentáty zaměřené na kostely ve městech Tanta a Alexandrii si 9. dubna vyžádaly smrt 46 lidí.

 

Indie otevřela svůj dosud nejdelší most přes řeku Lohit, který dosahuje délky 9,15 kilometrů a spojuje nejvýchodnější indický stát Arunáčalpradéš se severovýchodním státem Asám. Čína si stát Arunáčalpradéš nárokuje a označuje jej za „jižní Tibet“. Peking nedávno intenzivně protestoval proti tomu, že Indie povolila tibetskému duchovnímu Dalajlámovi vstoupit na území tohoto státu. Číně se rovněž nelíbil rozvoj vojenské infrastruktury v tomto státě. Indie ovšem obhajovala svá vlastní práva. Podle indického ministra je zapotřebí posílit fyzickou infrastrukturu k obraně jejich území. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Jednání G7 na Sicílii o změnách klimatu; ozbrojený útok v Egyptě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. NATO půjde silněji proti terorismu

  Byznys ·

  Severoatlantická aliance zesílí svůj příspěvek k boji s terorismem. Vstup NATO do mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu (IS) je jedním z prvků tohoto pří…

 2. OPEC prodlouží těžební limity do března 2018

  Byznys ·

  Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se rozhodla prodloužit dohodu o omezení své těžby do března příštího roku. Agentuře Reuters to sdělil jeden z delegátů dnešní …

 3. V Česku se po 15 letech objevila cholera

  Společnost ·

  Dva Češi se při pracovním pobytu na ostrově Zanzibar ve východoafrické Tanzanii nakazili cholerou. Tato nemoc byla přitom v České republice zaznamenána před 15 lety. P…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.