BBC: Jednadvacet nigerijských studentek se po dvou letech dočkalo vysvobození

V Nigérii došlo k záchraně 21 studentek, které v dubnu 2014 unesla radikální islamistická organizace Boko Haram. Informoval o tom mluvčí tamního prezidenta Muhammada Buhariho. Vydání bylo „výsledkem vyjednávání mezi úřady a islamistickou milicí“. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Skupina Boko Haram unesla v dubnu ze školy ve východonigerijském městě Chibok 270 studentek. Tento čin vyvolal mezinárodní odsouzení. Na podporu dívek došlo rovněž k vytvoření jedné z největších kampaní na sociálních sítích. Lidé sdíleli příspěvky s hashtagem #BringBackOurGirls.

Osvobozené dívky jsou podle BBC v tuto chvíli v péči bezpečnostních složek. 

Doposud byla vysvobozena jen jedna z unesených studentek. V květnu byla nalezena devatenáctiletá dívka.

BBC dodává, že skupina Boko Haram také unesla tisíce dalších lidí během sedmiletého povstání v severovýchodní Nigérii. Podle vlády bylo dále více než 30.000 dalších lidí zabito , a stovky tisíc lidí bylo nuceno opustit své domovy.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump čelí sérii obvinění ze sexuálního obtěžování. Dvě ženy sdělily deníku New York Times, že uchazeč o post hlavy státu jednu ženu osahával a druhou násilně políbil. Trump obvinění popírá a vyhrožuje že New York Times zažaluje. Tým zaštiťující jeho prezidentskou kampaň publikoval dopis, v němž článek označil za pomlouvačný a politicky motivovaný. New York Times oznámily, že si za pravostí svého článku stojí.

  

Sebevražda Syřana, který čelil obvinění z plánovaného teroristického útoku v Německu, je soudním skandálem. Řekl to právník obviněného muže Džábira Bakra. Ten se oběsil ve své cele. Advokát řekl, že věznice měla předpokládat hrozbu toho, že se Bakr pokusí o sebevraždu. Tamní krajské úřady ovšem uvedly, že takovéto riziko nepovažovaly za aktuální. Ministr spravedlnosti Saska Sebastian Gemkow novinářům řekl, že vězeň podstoupil psychologické vyšetření. Na základě něj byla poté přijata potřebná bezpečnostní opatření.

 

Spojené státy americké zaútočily na radarovou základnu v Jemenu. Stalo se tak poté, co se americké válečné lodě dostaly v Rudém moři podruhé během několika dnů pod raketovou palbu. Zdroje z Pentagonu uvedly, že odpálení raket vyšlo z oblasti, kterou kontrolují šiítští Hútiové. Rebelové popírají, že by stáli za odpálením raket. Spojené státy zaútočily na pozice povstalců v Jemenu vůbec poprvé od začátku konfliktu, k němuž došlo v březnu roku 2015.  

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Jednadvacet nigerijských studentek se po dvou letech dočkalo vysvobození Foto: ČTK/AP/Uncredited

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.