BBC: Japonsko se připravuje na další zemětřesení; Rousseffová je o krok blíže k sesazení

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Japonsko se připravuje na další možné zemětřesení a vyzývá tak k evakuaci čtvrt milionu lidí. BBC si dále všímá toho, že brazilská sněmovna podpořila ústavní žalobu na prezidentku Dilmu Rousseffovou. Ta se tak přiblížila sesazení z funkce.

Brazilská sněmovna podpořila ústavní žalobu na prezidentku Dilmu Rousseffovou, která je tak o krok blíže sesazení z funkce.  Vyslovila se pro ně potřebná dvoutřetinová většina, tedy 342 z 513 poslanců.  Hlasování o odvolání prezidentky by se nyní mělo z Poslanecké sněmovny přesunout do Senátu. Rousseffová je podezřelá z manipulace s rozpočtovou statistikou v roce 2014, která měla umožnit její znovuzvolení. Prezidentka tvrdí, že se ničeho špatného nedopustila a nebyla z ničeho obviněna.

 

Sobotní silné zemětřesení v Ekvádoru si vyžádalo nejméně 246 mrtvých a přes 1500 zraněných. Vláda do nejvíce postižené oblasti na severozápadě země poslala 10 tisíc vojáků a 3500 policistů, kteří pomáhají při pokračujících záchranných pracích. Podle viceprezidenta Jorgeho Glase šlo o nejsilnější zemětřesení, které zemi zasáhlo od roku 1979. Otřesy měly sílu 7,8 stupně Richterovy škály, úřady se obávaly i tsunami, varování bylo ale odvoláno. V zemi byl vyhlášen stav nouze.

 

Britská ekonomika si pohorší, pokud Británie vystoupí z Evropské unie. Uvádí to zpráva, kterou by mělo zveřejnit britské ministerstvo financí. Podle zprávy by se v případě takzvaného Brexitu snížil hrubý domácí příjem o šest procent. Ztráty pro britskou ekonomiku by v případě odchodu Británie z EU, odpovídaly do roku 2030 zhruba 4300 liber na domácnost ročně, napsal ještě před zveřejněním zprávy ministr financí George Osborne ve sloupku pro deník The Times. Mohly by za to větší obchodní bariéry včetně cel či předpokládaná nižší úroveň investic v Británii. V Británii se bude konat referendum o vystoupení z EU v červnu.

 

Dopravní letadlo britské společnosti British Airways v neděli těsně před přistáním na londýnském letišti Heathrow zřejmě narazilo na malý bezpilotní dron. Oznámila to londýnská policie, kteří případ vyšetřuje. Letoun mířící do Londýna z Ženevy s 132 cestujícími a pěti členy posádky na palubě nakonec bezpečně přistál. Londýnská policie v minulosti opakovaně varovala, že manipulace s drony v okolí letiště je obrovským hazardem.

 

Japonsko se připravuje na možné další zemětřesení a vyzývá k evakuaci na čtvrt milionu lidí. Koncem minulého týdne zasáhla jihozápadní ostrov Kjúšú dvě silná zemětřesení, která si vyžádala nejméně 42 mrtvých a tisícovku zraněných. Meteorologické centrum nyní hlásí možné opakování situace. Po přeživších na Kjúšú stále pátrají desítky tisíc záchranářů, podle policie se pohřešuje nejméně desítka osob.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Japonsko se připravuje na další zemětřesení; Rousseffová je o krok blíže k sesazení Foto: ČTK/ZUMA/Ma Ping: Zemětřesení v Japonsku z minulého týdne

reklama

Další články

  1. Armáda od října nabídne výcvik prvním civilistům

    Společnost ·

    Od října armáda nabídne výcvik prvním civilistům, kteří se dobrovolně přihlásí na vojenské cvičení. Sdělil to náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Věří tomu, že me…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.