BBC: Japonský premiér poprvé navštíví Pearl Harbor

Japonský premiér Šinzó Abe přiletěl na návštěvu Havaje, kde poprvé uctí památku obětí japonského útoku na přístav Pearl Harbor. Před dnešní návštěvou přístavu už Abe stihl navštívit několik památníků, včetně vojenského hřbitova. Informuje o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Japonský premiér Šinzó Abe přiletěl na návštěvu Havaje, kde plánuje uctít památku obětí japonského útoku na přístav Pearl Harbor v prosinci 1941. Japonského premiéra doprovodí americký prezident Barack Obama.

Abe v pondělí již například položil věnce na americkém vojenském hřbitově na Havaji. Toto místo navštívil krátce po příletu a uctil tak památku amerických vojáků, kteří padli ve válce.

Japonský premiér se bude modlit za mrtvé, za tehdejší činy se však jménem Japonců neomluví, uvedl jeho mluvčí.

Návštěva obou lídrů na Havaji je první společnou od útoku před 75 lety, po kterém se Spojené státy zapojily do druhé světové války. Při útoku zemřelo 2300 amerických vojáků a bylo potopeno osm bitevních lodí.
Abeho návštěva tři týdny po 75. výročí útoku, následuje tu ze začátku tohoto roku, kdy do Hirošimy zavítal Obama. Ten se stal prvním sloužící americkým prezidentem, který navštívil toto město, na které Američané shodili atomovou bombu.
________________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

V Černém moři pokračují ruští záchranáři v masivní pátrací akci po vraku letounu s 92 lidmi na palubě, který se v neděli ztratil z radarů. Akce poblíž přístavu Soči se účastní na 3000 lidí včetně 200 potápěčů, vrtulníky, lodě a letadla. Záchranáři už během pondělí našli v předpokládaném místě pádu letadla Tu-154 těla prvních obětí. Celkem bylo na palubě 92 lidí, neštěstí nikdo z nich nepřežil. Potápěči vyzdvihli z moře také další kusy letounu, černé skříňky však zatím nebyly objeveny. V Rusku se v pondělí držel státní smutek k uctění památky obětí. Na palubě letadla cestovalo 64 členů ruského armádního sboru Alexandrovců, kteří letěli zpívat ruským vojákům v Sýrii.
 
Hudební svět vyjadřuje soustrast nad smrtí britské popové hvězdy George Michaela. Světoznámý zpěvák a skladatel zemřel v 53 letech, podle britských médií na selhání srdce.  Lítost nad umělcovou smrtí vyjádřil mimo jiné Andrew Ridgeley, který s Georgem Michaelem vytvořil v 80. letech slavné hudební duo Wham!. Americká zpěvačka Madonna či britská skupina Duran Duran v kondolencích připomínají, že letos už skonala řada talentovaných hudebníků. Pohnutí z Michaelovy smrti vyjádřili také britský popový zpěvák Robbie Williams, starosta Londýna Sadiq Khan a mnoho dalších.
 
Gepard se brzy může stát vyhynulým zvířetem. Podle nové vědecké studie na světě žije už jen 7100 gepardů. Gepardi patří k velmi ohroženým druhům mimo jiné proto, že často žijí za hranicemi rezervací a dostávají se do konfliktu s člověkem. Více než polovina gepardů žije v současnosti v jižní Africe, v oblasti zasahující přes hranice šesti zemí. V Asii byl gepard téměř vyhuben, v Íránu žije posledních 50 gepardů.
 
V 88 letech zemřela astronomka Vera Rubinová, která se proslavila svou prací na téma rotace galaxií a temná hmota. Rubinová se narodila v roce 1928 ve Filadelfii a vystudovala Georgetownskou univerzitu. Od 60. let působila na Carnegieho ústavu ve Washingtonu. Věnovala se rozboru pohybu hvězd na periferii galaxií. Za svou práci získala řadu prestižních ocenění.  Temná hmota je označení pro hypotetickou formu hmoty a patří k největším záhadám moderní astrofyziky.
 
Australské úřady uzavřely v důsledku rekordního množství srážek slavný národní park Uluru. Podle australských meteorologů v oblasti slavného pískovcového útvaru, tzv. Ayersovy skály, spadlo tolik srážek, kolik maximálně dvakrát za století. Bleskové záplavy donutily k evakuaci desítky obyvatel nedalekého města Kintore. Uluru je posvátným místem místních domorodců a patří k nejnavštěvovanějším turistickým místům v Austrálii.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Japonský premiér poprvé navštíví Pearl Harbor Foto: Šinzó ABE; Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Zemřel zpěvák George Michael, podlehl infarktu

    ·

    V neděli zemřel britský zpěvák George Michael. Popové hvězdě, která měla řadu celosvětových hitů v 80. letech se skupinou Wham! i při pozdější sólové dráze, bylo 53 le…

  2. 5 nejhodnotnějších klubů NHL

    Byznys ·

    Průměrná hodnota klubu v Národní hokejové lize (NHL) dosahuje na 517 milionů dolarů. Jejich cena oproti loňskému roku vzrostla o tři procenta. Jaké jsou ale vůbec nejb…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.