BBC: Japonský premiér má v Trumpovi „velkou důvěru“

Japonský premiér Šinzó Abe po schůzce vyjádřil důvěru v nově zvoleného prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa. Uvedl, že věří, že mezi sebou budou moci vybudovat vztah plný důvěry. Japonský premiér byl prvním zahraničním představitelem, se kterým se Trump po svém zvolení osobně setkal.

Neformální schůzka proběhla v New Yorku, další detaily nebudou zveřejněny. Schůzka trvala 90 minut a Abe ji popsal za „upřímnou“ a se „vřelou atmosférou“.

Trump vyvolal v Japonsku v předchozích měsících znepokojení, když během předvolební kampaně prohlásil, že některé země málo platí za americkou vojenskou ochranu. „Japonsko, Německo, Jižní Korea, Saúdská Arábie jsou bohaté státy. Proč neplatí Spojeným státům za obranu?“ ptal se Trump. Japonsko namítá, že již nyní vynakládá velké částky na provoz amerických základen v zemi a že je i strategickým zájmem USA, aby měly v tichomořské oblasti své vojáky.

Spojené státy americké a Japonsko jsou od konce druhé světové války klíčoví spojenci. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Litva varovala, že by se ruský prezident Vladimir Putin mohl pokusit před jmenováním nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do funkce prověřit NATO. Litevský ministr zahraničí projevil své obavy o baltské státy a o syrské Aleppo. Baltské státy vzhledem ke geografické blízkosti k Rusku i bývalému členství v Sovětském svazu sledují přechod moci k Donaldu Trumpovi se značnými obavami. Trump se doposud netajit svými sympatiemi k ruskému prezidentovi.

 

Čtrnáctiletá dívka z Velké Británie vyhrála soudní spor o to, že může své tělo nechat po smrti zamrazit. Dívka se vzácným typem rakoviny před soudem uvedla, že nechce zemřít. Své tělo chtěla nechat zamrazit v naději, že se ho v budoucnu povede oživit a uzdravit. Dívčino přání podporovala její matka, ale otec nikoliv. Soud rozhodl, že matka může s tělem nakládat. Po smrti bylo tělo převezeno do Spojených států amerických. Dívka zemřela v říjnu. Detaily o soudním sporu pronikly na veřejnost až nyní.

 

Vysoce postavený představitel Organizace spojených národů po pracovní návštěvě na místě kritizoval australský proces přijímání uprchlíků. Podmínky na jednom z ostrovů, kde jsou uprchlické tábory, označil jako kruté, nelidské a ponižující. Kritizoval především zacházení s dětmi. Austrálie posílá všechny uprchlíky, kteří k jejím břehům dorazí po vodě, do táborů na ostrovech mimo hlavní území kontinentu.  Austrálie byla terčem kritiky za svou uprchlickou politiku již několikrát. Své postupy nadále brání.

 

Tunisané, kteří se za uplynulá desetiletí stali obětí autoritativního režimu, promluvili v televizním vysílání. Čtvrteční pořad uvedla Komise pro pravdu a důstojnost. Komisi bylo od roku 2013 nahlášeno přes šedesát dva tisíc incidentů, včetně mučení a znásilnění. Demokracie byla v Tunisku zavedena v roce 2011.

 

Zástupci více než sto devadesáti zemí na setkání v Marrákeši vydali výzvu k boji proti klimatickým změnám. Výzva je považována za reakci na zvolení Donalda Trumpa novým americkým prezidentem. Trump před volbami pohrozil, že Spojené státy odvolají podporu Pařížské dohodě o klimatu.

 

Vědci se domnívají, že se jim podařilo nalézt způsob, jak geneticky upravit rostliny, aby více plodily. Modifikace podporuje proces fotosyntézy. Vědci doufají, že by tento postup mohl napomoci eliminovat nedostatek potravin ve světě.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Japonský premiér má v Trumpovi „velkou důvěru“ Foto: ČTK/Jiji Press Photo/HO

reklama

Další články

  1. Apple pracuje na vývoji chytrých brýlí

    Tech ·

    Americká technologická společnost Apple pracuje na vývoji inteligentních brýlí. Produkt by měl být představen v roce 2018, napsala agentura Bloomberg s odkazem na své …

  2. V Japonsku vzniká nová „Mekka“ pro startupy

    Byznys ·

    Druhé nejmladší město Japonska Fukuoka ležící na jihu ostrova Kjúšú se uchází o titul nejpokrokovějšího města. Je totiž domovem nadějné startupové scény. V tomto příst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.