BBC: Izraelsko-palestinský konflikt nemusí podle USA vyřešit rozdělení na dva státy

Bílý dům oznámil, že jediným řešením izraelsko-palestinského konfliktu nemusí vyřešit pouze rozdělení na dva státy. Podle BBC World Service jde o oznámení symbolizující zásadní politický posun v americké politice. 

Bílý dům uvedl, že jediným řešením izraelsko-palestinského konfliktu nemusí být pouze rozdělení na dva státy. Toto oznámení symbolizuje zásadní politický posun v americké politice. Sdělení přišlo před tím, co se představitelé Spojených států mají sejít se svými izraelskými protějšky poprvé od zvolení nového amerického prezidenta.

Trump řekl, že věří v dosažení míru. Z toho důvodu volá ke konečné dohodě. Trump rovněž uvedl, že vztahy s Izraelem se zhoršily důsledkem vlády předchozího prezidenta Baracka Obamy. Obama se často vyjadřoval proti osidlování Západního břehu Jordánu a východního Jeruzaléma. Tyto pozemky se mají stát budoucím státem Palestinců.  

USA přitom po celá desetiletí podporovaly dvoustátní řešení. Jedná se přitom o myšlenku, která podporuje zřízení nezávislého palestinského státu, který žije bok po boku s Izraelem. V současnosti Spojené státy uvedly, že budou podporovat jakoukoli formální mírovou dohodu mezi Izraelem a Palestinci. 

________________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Přední představitelé amerických republikánů volají po rozsáhlém vyšetřování bývalého poradce bezpečnosti Michaela Flynna. Důvodem jsou tvrzení vypovídající o tom, že Flynn hovořil s Rusy o uvalených sankcích. Mělo se tak stát před tím, než nastoupil do úřadu amerického prezidenta Donalda Trumpa. V úterý rovněž mluvčí Bílého domu oznámil, že Trump o telefonátech z Ruska věděl už před několika týdny. Naléhání některých republikánů na zahájení vyšetřování přichází rovněž po tvrzení amerického deníku The New York Times, podle něhož byli s Rusy v kontaktu i jiní představitelé republikánů a to v době prezidentských voleb. Mezi kontaktovanými Rusy měli figurovat i členové tajných služeb. 

 

V Malajsii došlo k zatčení ženy, která je podezřelá z vraždy bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Policie ženu zadržela na letišti hlavního města Kuala Lumpur, kde byl přitom Kim Čong-nam i otráven. Podezřelá žena měla u sebe cestovní pas s vietnamským občanstvím. Malajsijská policie uvedla, že nadále pátrá po dalších podezřelých. Podezřelá osoba měla být identifikována na základě kamerového záznamu. V médiích kolují záběry převzaté z televizní stanice CCTV, na nichž figurují dvě ženy. Ti přitom na snímcích doprovázejí Kim Čong-nama.

 

Ministry obrany Severoatlantické aliance (NATO) čeká v Belgii první jednání s novým americkým ministrem Jamesem Mattisem. Od tohoto muže se očekává, že potvrdí americké závazky k alianci. Mělo by se tak stát i navzdory pohrdavým připomínkách od nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Očekává se ovšem, že Mattis zopakuje Trumpův požadavek, podle něhož mají členské státy NATO investovat více peněz do vojenské vybavenosti.

 

V Dominikánské republice byli zatčeni tři muži, kteří měli během živého rozhlasového vysílání zastřelit dva moderátory. Jeden z novinářů přišel o život během natáčení jeho show s označením Facebook Live. Tamní policie uvedla, že ke střelbě došlo v úterý ve městě San Pedro de Macoris, které leží východně od hlavního města Santo Domingo. Mezi zemřelými figurují moderátor Luis Manuel Medina a producent rádia Leo Martinez. 

 

Zdroj: BBC

BBC: Izraelsko-palestinský konflikt nemusí podle USA vyřešit rozdělení na dva státy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Zeman podepsal protikuřácký zákon

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal takzvaný protikuřácký zákon. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Od 31. května bude platit absolutní zákaz kouření…

 2. 5 způsobů, jak přátelství ovlivňuje úspěch

  Byznys ·

  Úspěšnost nepatří mezi úkoly, které může člověk zvládnout samostatně, domnívá se americký portál Business Insider. Na to, čeho v životě dosahujeme, má totiž kromě nás …

 3. Vědci objevili gen omezující přejídání

  ·

  Britský deník The Independent píše, že vědci objevili gen, který vyvolává pocit plného žaludku a který by mohl lidem pomoci předcházet přejídání. Tento gen byl objeven…

 4. Počet zaměstnanců v ICT v Česku nadále klesá

  Byznys ·

  V Česku se v roce 2015 snížil meziročně počet odborníků na informační a komunikační technologie o 5300 lidí na 155 100 pracovníků. Nejvíc ubylo mechaniků a opravářů, n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.