BBC: Izrael po dvaceti letech postaví novou osadu na okupovaném Západním břehu

Izrael schválil po více než dvaceti letech výstavbu nové osady na okupovaném Západním břehu. Prohlášení po zasedání bezpečnostního kabinetu země uvádí, že stavba proběhne v oblasti Emek Shilo nedaleko Nábulusu. Palestinští představitelé tento krok podle rozhlasového vysílání BBC World Service zkritizovali. 

Izrael schválil výstavbu první nové osady na okupovaném Západním břehu po dvaceti letech. Premiér Benjamin Netanjahu zároveň jedná s americkou vládou o omezení výstavby osad. Palestinská strana rozhodnutí odsoudila a žádá o mezinárodní intervence. „Dnešní oznámení opět dokazuje, že Izrael hodlá uspokojit své ilegální osadníky, než aby dodržoval požadavky na stabilitu a spravedlivý mír,“ řekl výkonný člen výboru Organizace pro osvobození Palestiny Hasan Ashrawi.

Nové osady mají využít židovské rodiny vystěhované ze sídliště Amona, které bylo minulý měsíc opuštěno poté, co izraelský Nejvyšší soud rozhodl, že bylo postaveno nelegálně na soukromém palestinském území. Premiér Netanjahu následně slíbil, že obyvatelům Amony sežene nový prostor. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Jihoafrický prezident Jacob Zuma zbavil funkce mezinárodně respektovaného ministra financí Pravina Gordhana. Tomuto kroku předcházela napjatá situace, která negativně ovlivnila finanční trhy v zemi i měnu. Prezident zároveň odvolal několik dalších členů vlády.

 

V Číně po dnešku začíná platit zákaz komerčního zpracování a prodeje slonoviny. Čína tak podniká první krok k omezení odvětví zpracujícího slonovinu. Země chce uzavřít celé odvětví do konce tohoto roku. Čína tvoří sedmdesát procent celosvětové poptávky po slonovině.

 

Předseda Evropské rady Donald Tusk by měl v pátek vydat návrh pokynu ke způsobu, jakým bude Evropská unie vyjednávat o odchodu Velké Británie z uskupení. Návrh bude zaslán vládám členských zemí. Vyjednávání by měla trvat dva roky.


Devět občanů Malajsie zadržovaných v Severní Koree se vrátilo domů. Kvůli diplomatické roztržce po vraždě nevlastního bratra severokorejského vůdce, Kim Čong-nama, obě země navzájem zakázali občanům druhého státu opustit svá území. Malajsie nyní povolila Severokorejcům odjezd a přistoupila na to, že vydá tělo mrtvého. Ten byl zavražděn v únoru. Existuje podezření, že jeho smrt zosnovala Severní Korea.


Kalifornské společnosti SpaceX se podařilo úspěšně znovu použít část již jednou použité vesmírné rakety. Jedná se o důležitý posun vesmírných ambicí firmy, která se pokouší najít způsob, jak části raket znovu využít, a snížit tak výrazně náklady na lety do vesmíru.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Izrael po dvaceti letech postaví novou osadu na okupovaném Západním břehu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Euro kvůli pomalé inflaci oslabuje

    Byznys ·

    Kurz dolaru ve čtvrtek setrval po počátečním růstu bez větších změn. Euro naproti tomu oslabovalo kvůli zpomalení inflace v eurozóně. Dolaru prospěly údaje o růstu ame…

  2. OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov

    Byznys ·

    Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v ostravské části dřívějšího Ostravsko-karvinského revíru. P…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.