BBC: Islámský stát se nepodaří porazit bez boje proti korupci

Takzvané hnutí Islámský stát se podle nové studie nepodaří porazit bez boje proti korupci, která napomáhá jeho existenci. Organizace Transparency International obvinila západní mocnosti včetně Velké Británie a Spojených států amerických z ignorování korupce jakožto hlavního motoru terorismu. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Militantní hnutí Islámský stát se nepodaří porazit bez boje proti korupci, která napomáhá jeho existenci. V rámci své studie to uvedla organizace Transparency International, která obvinila západní mocnosti včetně Velké Británie a Spojených států amerických z ignorování korupce jakožto hlavního motoru terorismu, a to především na Blízkém východě. Podle organizace představuje korupce skutečnou bezpečnostní hrozbu, nikoli pouze způsob, jakým si vybraní lidé zvyšují své příjmy.

Ve zprávě s názvem The Big Spin, společnost argumentuje, že IS využívá korupce k radikalizaci a najímá si lidi, kteří se prezentují jako protijed, zatímco vlády ignorují jejich nepoctivé činnosti. Transparency International tak vyzývá, aby vlády vyvinuli mnohem větší snahy o zodpovědnost co se týče vojenských rozpočtů.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Americký prezident Donald Trump jmenoval poradcem pro národní bezpečnost generála McMastera. Ten nahradí po necelých čtyřech týdnech ve funkci generála Flynna. Flynn se vzdal funkce po té, co vyšla najevo jeho jednání s představiteli Ruska o sankcích v době před jeho jmenováním. Jako soukromá osoba nesmí podle amerických zákonů vést diplomatická jednání. Trump chtěl, aby ho ve funkci vystřídal viceadmirál Harward, ten však z osobních důvod odmítnul. McMaster má zkušenosti z Iráku a Afghánistánu. Je známý přímým vyjadřováním a strategickým myšlením.

 

Dětský fond Organizace spojených národů UNICEF varoval, že jeden milion čtyři sta tisíc dětí ve čtyřech zemích světa ohrožuje smrt hladem. Jedná se o děti v Nigérii, Somálsku, Jižním Súdánu a Jemenu. Varování přichází jen den po té, co byl vyhlášen hladomor v Jižním Súdánu.

 

Organizace spojených národů apeluje na Demokratickou republiku Kongo, aby vyšetřila zprávy o zvěrstvech páchaných tamní armádou. Země rozhodla, že se nebude zabývat videem, na kterém patrně příslušníci armády zabíjejí neozbrojené muže a ženy. Video se objevilo minulý týden.

 

Kanadská policie se potýká s nárůstem počtu žadatelů o azyl přicházeních ze Spojených států amerických. Aby nápor zvládla, zřídila dočasné uprchlické centrum.

 

V australském Melbourne naboural malý letoun do nákupního střediska. Při havárii zemřelo pět lidí. Předpokládá se, že zemřeli všichni cestující. Letounu zřejmě krátce po startu selhal motor. Nehoda se stala krátce před začátkem otvírací doby. V nákupním středisku byl pouze personál. Nikdo zde nebyl zraněn.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Islámský stát se nepodaří porazit bez boje proti korupci Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Pence: Je třeba, aby Rusko plnilo minské závazky

    Společnost ·

    Spojené státy nemění pohled na ukrajinskou krizi, dal dnes v Bruselu najevo americký viceprezident Mike Pence. USA podle něj trvají na suverenitě a územní celistvosti …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.