BBC: IS zničil starověký chrám v Palmýře; americký voják zneškodnil teroristu díky instinktu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje  o tom, že radikálové z hnutí Islámský stát (IS) zničili chrám Baal-Shamin, který je součástí komplexu antických ruin syrského města Palmýra. BBC se dále zmiňují o členovi americké armády, který v pátek v rychlovlaku z Amsterdamu do Paříže zneškodnil útočníka plánujícího atentát. Voják podle BBC jednal na základě instinktu.

Radikálové z hnutí Islámský stát zničili chrám Baal-Shamin, který patřil ke komplexu antických ruin syrské Palmýry. O jeho zničení hovoří dva zdroje. Podle syrské organizace ochránců lidských práv vyhodili islamisté chrám do vzduchu už před měsícem, podle ředitele správy syrských památek se tak stalo až o uplynulé neděli. Chrám byl poškozen už v minulosti, UNESCO jej pak zařadilo na seznam ohrožených památek. Islamisté dobyli Palmýru v květnu a oblast, kde se nacházejí antické památky, poté zaminovali

 

Američan, který v pátek v rychlovlaku z Amsterdamu do Paříže zneškodnil útočníka chystajícího atentát, jednal podle BBC na základě instinktu. Člen americké armády Spencer Stone, který byl v době útoku mimo službu, uvedl, že se právě probudil z hlubokého spánku, uviděl útočníka a zasáhl proti němu. Přemoci se mu ho podařilo s dalšími třemi lidmi, dvěma Američany a jedním Britem. Všichni dnes dostanou z rukou francouzského prezidenta Řád čestné legie. Policie mezitím vyslýchá útočníka, šestadvacetiletého marockého občana Ajjúba Chazzaního, který má podle tajných služeb vazby na radikální islamisty.

 

V Teheránu byla po čtyřech letech znovuotevřena britská ambasáda. Slavnostní ceremonie se v Íránu zúčastnil britský ministr zahraničí Philip Hammond. Současně s britským velvyslanectvím v Teheránu byla obnovena činnost íránské ambasády v Londýně. Britská ambasáda v Teheránu byla uzavřena poté, co na ni zaútočili demonstranti protestující proti sankcím namířeným proti Íránu. Otevření britské ambasády v Teheránu přichází několik týdnů poté, co Írán a západní mocnosti uzavřely dohodu o omezení jaderného programu výměnou za zrušení protiíránských sankcí.

 

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje oznámila, že přeshraniční propaganda bude i nadále pokračovat, a to do té doby, než se Severní Korea omluví za zmrzačení dvou jihokorejských vojáků. Mezi oběma Korejemi se v poslední době opět zvýšilo napětí. KLDR před týdnem vypálila raketu na tlampač, ze kterého Soul vysílá propagandu proti KLDR, Jižní Korea reagovala dělostřeleckou palbou. Jižní Korea počátkem srpna obvinila sousední zemi z toho, že její vojáci v hraničním demilitarizovaném pásmu umístili miny a ty zmrzačily dva jihokorejské vojáky. Pchjongjang svou vinu popřel s tím, že Soul zfalšoval důkazy. Kvůli zvýšenému napětí se konají jednání na vysoké úrovni.

 

Při sobotním pádu historické stíhačky na rušnou rychlostní silnici v jižní Anglii zahynulo podle nejnovější bilance nejméně 11 lidí. Oznámila to místní policie, která místo neštěstí stále prohledává. Policisté nevyloučili, že mrtvých bude nakonec více. Jednomístný britský proudový stíhací letoun z 50. let minulého století  se zřítil během letecké přehlídky při nezdařeném akrobatickém prvku. Všechny oběti zemřely na místě, pilot stroje byl v kritickém stavu převezen do nemocnice a 14 lidí bylo lehce zraněno.

 

Tisíce uprchlíků v Makedonii pokračují směrem na sever a dál do Srbska. Umožnilo jím to znovuotevření hranic mezi Makedonií a Srbskem. Právě tato hranice byla dočasně uzavřena poté, co Makedonie kvůli uprchlické vlně vyhlásila stav nouze. Uprchlíci v neděli začali nastupovat do vlaků a autobusů, které je převážejí na hranice se Srbskem. Většina z nich míří přes Maďarsko do severní Evropy. Mnoho z nich pochází ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu a utíká před tamními konflikty.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: IS zničil starověký chrám v Palmýře; americký voják zneškodnil teroristu díky instinktu Foto: Shutterstock.com: Ruiny starověkého syrského města Palmýra

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.