BBC: „IS má v Mosulu dvě možnosti. Kapitulovat nebo zemřít,“ říká irácký premiér

Irácké speciální jednotky vstoupily na území východního předměstí Mosulu. Ze strany Islámského státu (IS) čelí tvrdému odporu. Irácký premiér Hajdar Abádí i přes to říká, že islamističtí radikálové mají dvě možnosti - „kapitulovat nebo zemřít“. 

Irácké speciální jednotky vstoupily na území východního předměstí Mosulu. Podle iráckého generála Sámího Aridího čelí ze strany Islámského státu tvrdému odporu. Irácká armáda se snaží vytlačit IS ze severu města. Vojáci čelí protiraketovým střelám a další palbě. Iráčtí vojáci útočí pomocí tanků, kulometů a dělostřelectva. Premiér Iráku Hajdar Abádí řekl, že islamističtí radikálové mají dvě možnosti – „kapitulovat nebo zemřít“. 

Abádí rovněž řekl, že v Mosulu by mělo být mezi třemi až pěti tisíci militanty. Ti irácké město obsadili v červnu roku 2014. IS naproti tomu čelí útokům ze strany 50 tisíců iráckých vojáků, kurdských bojovníků, sunnitskoarabských povstalců a šíitským milicionářů.

Ozbrojené jednotky se snaží již dva týdny dobýt poslední velké město v zemi, které obléhá samozvaný Islámský stát. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Ropná společnost BP zaznamenala oproti minulému roku ve třetím čtvrtletí téměř 50 procentní pokles zisků. Stalo se tak poté, co sektor stále bojuje s nízkými cenami ropy. Firma dosáhla zisku 933 milionů dolarů. O rok dříve se zisk pohyboval na 1,8 miliardách dolarů. Důvodem propadu je podle BP propad cen ropy, které ovlivnily „slabší ceny a prostředí marží“. Konkurenční firmě Royal Dutch Shell zisk vzrostl oproti minulému roku o 18 %, když dosáhl na 2,8 miliard dolarů.

 

Ve středu došlo k zadržení vlivné poradkyně jihokorejské prezidentky Čche Son-si. Jihokorejské zdroje uvádějí, že měla zasahovat do státních záležitostí navzdory tomu, že neměla žádnou oficiální funkci. Prokurátoři musí 48 hodin od jejího zadržení nyní rozhodnout, zdali ji formálně zatknou. Podle jihokorejských sdělovacích prostředků došlo v pondělí k razii v osmi jihokorejských bankách. Tisková agentura Yonhap uvedla, že úřady zabavovaly dokumenty týkající se finančních transakcí poradkyně. 

 

Muslimové vyzývají čínskou společnost Alibaba, aby přejmenovala jednu ze svých služeb, která ve svém názvu obsahuje slovo prase. Všechno to začalo tím, když Alibaba změnila název své populární cestovní aplikace Alitrip na Fliggy. Z čínského překladu pak jde doslovně o „Létající prase“. Problematikou je skutečnost, že aplikace je populární mezi menšinami, které skrze ní provádějí rezervace. Prase je ovšem pro muslimy po celém světě tabu. Alibaba je mezinárodní korporací.

 

Obec ve východním Španělsku zavádí psí databází DNA. Město tak chce zakročit proti lidem, kteří nechávají na chodnících nepořádek po svých čtyřnohých mazlíčcích. Úředníci ve městě Mislata, které leží nedaleko Valencie, uvedli, že policisté budou odebírat vzorky psích exkrementů. Poté je předají místní laboratoři k analýze. Vlastníci psů musí do 31. prosince navštívit veterináře, který odebere vzorek krve. Lidé, kteří neregistrují své psy do DNA databáze budou čelit pokutě v hodnotě 300 dolarů. Podobné programy již existují na území Spojených států a Velké Británie. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: „IS má v Mosulu dvě možnosti. Kapitulovat nebo zemřít,“ říká irácký premiér Foto: ČTK/AP/Felipe Dana

reklama

Další články

 1. Kolik vědy se vejde do tří minut?

  ·

  Věda potřebuje neustále nové talenty. Jednou z cest, jak pro ni mladé lidi nadchnout, je skrze její popularizaci. Prostředkem, který jde tomuto trendu naproti, jsou na…

 2. BBC: Čína představila svou novou stíhačku J-20

  Společnost ·

  Čína poprvé veřejně představila svou novou stíhačku J-20. Stroj s dlouhým doletem a schopností vyhnout se radarům armáda představila na letecké show v jihočínském měst…

 3. Osm letišť, kde si dlouhé mezipřistání užijete

  Společnost ·

  Při cestování není snad nic horšího než mít dlouhá mezipřistání. Nepohodlné letištní sedačky a předražené restaurace v takových časech na náladě nepřidají. Na některýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.