BBC: Irák zrušil licenci zpravodajské stanici Al-Džazíra; start z nového ruského kosmodromu

BBC World Service informuje o tom, že irácké úřady zrušily licenci arabské zpravodajské stanici Al-Džazíra. Údajně porušila vládní pokyny. BBC si dále všímá startu ruské vesmírné rakety z nového kosmodromu Vostočnyj. Ten se podařil až na druhý pokus. 

Zvláštní zmocněnec Organizace spojených národů pro hledání mírového řešení konfliktu v Sýrii apeloval na Spojené státy americké a na Rusko, aby v zájmu udržení mírových rozhovorů intervenovaly na nejvyšších místech. Staffan de Mistura uvedl, že příměří dojednané v únoru již téměř neplatí. V posledních dnech násilí v zemi roste. Asi dvacet civilistů ve středu zemřelo při náletech vládních sil na nemocnici ve městě Aleppo na východě Sýrie.

 

Ruské vesmírné raketě se na druhý pokus podařilo odstartovat z nového kosmodromu. Původní start, kterému přihlížel prezident Vladimir Putin, byl odložen jen několik minut před zahájením. Prezident apeloval na to, aby byly závady odstraněny co nejdříve, a on se tak nemusel vracet do Moskvy.

 

Irácké úřady zrušily licenci arabské zpravodajské stanici Al-Džazíra. Uzavřely její pobočku v Bagdádu a zakázaly jejím novinářům působit na území země. Stanice měla porušovat vládní pokyny pro média vydané v roce 2014.

 

Zatím vedoucí republikánský kandidát na křeslo prezidenta Spojených států amerických, Donald Trump, pronesl svůj první proslov věnovaný zahraniční politice. Podle jeho představ by se Spojené státy měly zajímat především o vlastní problémy.  Silně kritizoval zahraniční politiku stávajícího prezidenta. Spojené státy musí podle jeho názoru učinit přítrž Islámskému státu. Dále je nutné zahájit rozhovory s NATO za účelem přehodnocení struktury této organizace i amerického financování.

 

Další republikánský prezidentský kandidát ve Spojených státech amerických, texaský senátor Ted Cruz, oznámil, že na post viceprezidentky s ním bude kandidovat Carly Fiorina. Fiorina je bývalou ředitelkou technologické společnosti Hewlett-Packard. Sama také kandidovala v prezidentském souboji, kandidaturu ale posléze stáhla. Výběr viceprezidenta obvykle zveřejňují až kandidáti, kterým se podaří získat stranickou nominaci.

 

Několik lidí zemřelo v Guatemale, kde se zřítila skládka. Na místě denně pracuje až tisíc lidí, někteří jsou stále nezvěstní. Podle úřadů byla na skládce vyhlášena evakuace, někteří ji ale neuposlechli.

 

Společnost Facebook oznámila více než ztrojnásobení čtvrtletního zisku ve srovnání s loňským rokem. Příjmy jí plynou především z reklamy. Výrazně k nim přispívají videa.

 

Z ankety BBC World Service vyplývá, že roste počet lidí, kteří se považují spíše za světoobčany než za příslušníky určitého národa. Tento trend je patrný především v rozvojových ekonomikách. Naopak v Německu je to menší počet respondentů než v roce 2011. Anketa proběhla mezi dvaceti tisíci lidmi z osmnácti zemí.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Irák zrušil licenci zpravodajské stanici Al-Džazíra; start z nového ruského kosmodromu Foto: ČTK/AP/Kirill Kudryavtsev

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.