BBC: Irák zahájil tři dny státního smutku; postupné urovnávání turecko-izraelských vztahů

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že irácká vláda vyhlásila tři dny státního smutku. Učinila tak v reakci na páteční krvavý teroristický útok v Bagdádu, který si vyžádal nejméně 200 obětí na životech. BBC si dále všímá toho, že do izraelského přístavu v Ašdodu dorazila turecká loď s nákladem humanitární pomoci určené pro obyvatele pásma Gazy. Stalo se tak poprvé od roku 2010, kdy izraelské vojenské komando vpadlo na tureckou loď mířící do Gazy a zabilo deset členů posádky.

Irácká vláda vyhlásila tři dny státního smutku v reakci na páteční krvavý teroristický útok v Bagdádu, při kterém podle nejnovější bilance zahynulo nejméně 200 lidí a další dvě stovky osob utrpělo zranění. Bomba byla nastražená v kamionu v rušné obchodní čtvrti Karráda, kam lidé přišli nakupovat před koncem muslimského postního svátku ramadán. Prostranství, na němž bomba kolem půlnoci vybuchla, bylo v okamžiku exploze plné mladých lidí a rodin. Podle policie zahynuly celé rodiny a těla některých obětí byla spálena tak, že se nedají identifikovat. K útoku se přihlásila organizace Islámský stát.
 
Bangladéšské úřady identifikovali pět útočníků, kteří stojí za pátečním teroristickým útokem v hlavním městě Dháce. Podle úřadů byli pachatelé nejhoršího teroristického útoku v zemi policii známi. Při dramatu v bangladéšské kavárně zemřelo 20 rukojmí, dva policisté a 30 lidí bylo zraněno. Po dvanáctihodinové operaci bylo zachráněno 13 lidí. K útoku se přihlásil Islámský stát, účast hnutí však vláda popírá. Podle ní útočníci patří ke skupině Džumatul Mudžáhidín, zakázané v Bangladéši od roku 2005.
 
Do izraelského přístavu v Ašdodu dorazila turecká loď s nákladem humanitární pomoci určené pro obyvatele pásma Gazy, Jde o první náklad turecké humanitární pomoci od roku 2010, kdy izraelské vojenské komando vpadlo na tureckou loď  mířící do Gazy a zabilo deset členů posádky. Incident narušil turecko-izraelské vztahy na několik let. Obě země obnovily vzájemné vztahy až minulý týden.
 
V saúdskoarabské Džiddě se dnes ráno v blízkosti amerického konzulátu pokusil odpálit sebevražedný útočník. Podle místních médií byli při incidentu zraněni dva policisté. Útočník, který se snažil projet k mešitě v blízkosti konzulátu, po odpálení nálože sám zahynul. Spojené státy dnes slaví den nezávislosti, kterým si připomínají přijetí Deklarace nezávislosti na Británii z roku 1776.
 
Právnická firma Mishcon de Reya se sídlem v Londýně podniká právní kroky v otázce vystoupení Británie z Evropské unie. Její právníci, kteří zastupují skupinu akademiků a byznysmenů, usilují o to, aby země nespustila formální proces vystoupení z EU bez řádného projednání v parlamentu. Británie si 23. června v referendu odhlasovala vystoupení z Evropské unie. Formálně musí země aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy, který znamená oznámení rozhodnutí z EU odejít.
 
Ve věku 87 let zemřel v neděli známý židovský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel, který prošel nacistickými koncentračními tábory v Osvětimi a v Buchenwaldu. Wiesel, který se narodil v židovské chasidské komunitě na severu Rumunska, byl v patnácti letech i se svou rodinou zařazen do transportu. Z rodiny přežil pouze on a dvě jeho starší sestry. Matka a třetí sestra zahynuly v Osvětimi, otec zemřel během takzvaného pochodu smrti do Buchenwaldu. Wiesel vydal na čtyři desítky románů, povídkových sbírek a esejů. V roce 1986 dostal za své aktivity Nobelovu cenu za mír.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Irák zahájil tři dny státního smutku; postupné urovnávání turecko-izraelských vztahů Foto: ČTK/AP/Hadi Mizban

reklama

Další články

  1. Putin naváže dialog s NATO

    Společnost ·

    Rusko se pokusí navázat se Severoatlantickou aliancí po jejím varšavském summitu dialog. Po setkání s finským prezidentem Saulim Niinistöm to v pátek uvedl ruský prezi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.