BBC: Irácký premiér slíbil porážku IS; sebevražedné útoky v Nigérii mají 50 obětí

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že irácký premiér Hajdar Abádí přislíbil porážku Islámského státu (IS) v Iráku. Uvedl to poté, co tamní armáda dobyla zpět město Ramádí. Nyní chce Abádí získat zpět i město Mosul. BBC dále informuje o tom, že vlna sebevražedných útoků si na severovýchodě Nigérie vyžádala přes 50 mrtvých. Za útoky stojí islamistická skupina Boko Haram.

Irácký premiér Hajdar Abádí prohlásil, že Islámský stát bude v Iráku poražen. Předseda vlády to uvedl poté, co vládní síly po několika týdnech tvrdých bojů dobyly město Ramádí. Abádí v televizním projevu zároveň přislíbil dobytí druhého největšího iráckého města Mosulu. Převážně sunnitské Ramádí, které leží 90 kilometrů západně od Bagdádu, padlo do rukou islamistů v květnu. Irácká armáda zatím nezveřejnila bilanci obětí, nejsou známy ani počty obětí na straně Islámského státu.

Spojené státy oznámily, že Írán plní své závazky vyplývající z dohody se světovými mocnostmi ohledně íránského jaderného programu. Írán nyní poslal 11 tun obohaceného uranu do Ruska, což byla jedna ze základních podmínek dohody. Teherán se s USA a ostatními mocnostmi dohodl v červenci. Výměnou bude uvolňování ekonomických sankcí namířených proti Teheránu. Západ se dlouhodobě obává, že jaderný program Íránu směřoval k výrobě nukleární bomby, což Teherán odmítal.

Frontman skupiny Motorhead Lemmy zemřel ve věku 70 let. Britská skupina to oznámila na svém facebookovém účtu. Podle ní zemřel Lemmy na rakovinu pouhé dva dny poté, co se dozvěděl diagnózu. „Lemmy zemřel po krátkém boji s mimořádně agresivní rakovinou,“ uvedla skupina. Lemmy kapelu založil v roce 1975 a nahrál s ní 22 alb.

Státy střední Ameriky uzavřely dohodu, která umožňuje pokračovat na cestě do Spojených států několika tisícům kubánských imigrantů, kteří uvízli v Kostarice. Uprchlíci budou letecky dopraveni do Salvadoru a odtamtud pojedou autobusem do USA. Americké zákony zvýhodňují Kubánce, kteří na americké hranice dorazí po souši. Mohou vstoupit do země a požádat o rezidenturu. Naopak ty, kteří jsou zadrženi na moři, úřady posílají zpět na Kubu. Počet Kubánců, kteří se snaží přes Latinskou Ameriku dostat do USA, ostře stoupl od prosince loňského roku, kdy obě země ohlásily počátek obnovy vzájemných vztahů.

Poslední vlna sebevražedných útoků si na severovýchodě Nigérie vyžádala přes 50 mrtvých. Nejméně 25 mrtvých si vyžádal dvojitý sebevražedný útok dvou žen ve městě Madagali. Při jiném bombovém útoku v mešitě ve městě Maiduguri  zemřelo dalších 30 lidí. Za útoky je zodpovědná islamistická skupina Boko Haram. Podle prohlášení nigerijské vlády z minulého týdne je přitom bitva proti radikálním islamistům z Boko Haram technicky vyhrána.

Světová zdravotnická organizace by dnes měla vyhlásit Guineu za zemi prostou smrtelného infekčního onemocnění ebola. Lidé plánují oznámení oslavit koncerty a ohňostroji. Nemoc si během epidemie, která vypukla před dvěma lety, vyžádala v zemi 2500 obětí a dalších 9000 obětí v sousední Sieře Leoně a Liberii. Poslední pacient, kterým bylo batole, bylo propuštěno uzdravené z nemocnice v listopadu.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Irácký premiér slíbil porážku IS; sebevražedné útoky v Nigérii mají 50 obětí Foto: ČTK/AP

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.