BBC: Irácká armáda dobývá Fallúdžu; únos japonského novináře v Sýrii

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že irácká armáda zahájila koordinovanou operaci na dobytí města Fallúdža, které je baštou Islámského státu. BBC dále informuje o tom, že Japonsko potvrdilo pravost zveřejněné fotografie, na které má být unesený japonský novinář Jumpei Yasuda. Toho měla v Sýrii unést džihádistická radikální skupina an-Nusrá.

Irácká armáda oznámila, že zahájila operaci na dobytí města Fallúdža. Jde přitom o baštu samozvaného Islámského státu. Uvnitř Fallúdži je uvězněno odhadem okolo 50 tisíc civilistů. Jen několika stovkám rodin se podařilo z města uprchnout. Podle oficiálních informací státní síly včetně příslušníků elitní protiteroristické jednotky útočí na Fallúdžu v rámci několika front. Bojovníci Islámského státu odporující útokům pomocí sebevražedných atentátů. Zatímco irácká armáda dobývá Fallúdžu, tak hlavní město Bagdád ochromila vlna bombovým útoků. Ta si vyžádala životy nejméně dvaceti lidí.

 

Na severovýchodě Mexika došlo k záchraně uneseného profesionálního fotbalisty Alana Pulida. Pětadvacetiletý Pulido měl obvázanou ruku a novinářům řekl, že se cítí velmi dobře. Podle oficiálních informací záchranná operace probíhala v neděli večer. Další bližší podrobnosti nebyly uvedeny. Pulido je útočníkem řeckého týmu Olympiakos a má také několik zápisů na soupisce mexické fotbalové reprezentace. K únosu došlo v sobotu večer poblíž Pulidova domova ve městě Ciudad Victoria ve státě Tamaulipas. Ten přitom patří k mexickým státům s nejvyšší mírou násilí.

 

Ukrajinská armáda oznámila, že v bojích na severu od Doněcku zemřelo pět jejích vojáků. Během tohoto roku jde přitom o největší počet obětí v rámci jednoho dne. Čtyři ukrajinské vojáky zabili proruští separatisté. Pátý voják přišel o život poté, co jeho vozidlo najelo na nášlapnou minu.

 

Japonsko oznámilo, že věří v pravost vydané fotografie uneseného japonského novináře na území Sýrie. Za únosem má stát džihádistická radikální skupina an-Nusrá. Snímek zveřejněný v neděli na internetu ukazuje vousatého Jumpeie Yasudu s cedulí v ruce. Na ní je přitom napsané: „Prosím pomozte mi, toto je má poslední šance“. Japonská vláda uvedla, že na jeho záchranu vynakládá veškeré úsilí. Ministr zahraničí Fumio Kishida v pondělí řekl, že věří, že jde o Yasudu.

 

Hongkongský prodemokratický aktivista Ken Tsang byl odsouzen na pět týdnů vězení za napadení a odpor při zatýkání během protestů v roce 2014. Kowloonský městský soud jej minulý týden uznal vinným kvůli tomu, že policisty polil neznámou tekutinou. Později v tomto týdnu předstoupí před soud rovněž sedm policistů, kteří jsou obviněni kvůli brutálnímu útoku proti Tsangovi během zatýkání. Celý incident byl natočen a široká veřejnost jej poté sdílela na sociálních sítích. Tsangův právník Robert Pang řekl, že zranění, která utrpěl jeho klient, byla oproti policistům mnohem vážnější.

 

V jihoindickém státě Tamil Nadu zemřeli dva indičtí studenti poté, co na jejich školní autobus spadl kabel vysokého napětí. K neštěstí došlo poté, co se studenti vraceli z nedělního večerního pikniku. Nejméně 30 dalších studentů bylo hospitalizováno a nyní podstupují léčbu v nemocnici. Tamní policie zahájila vyšetřování případu.

 
 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Irácká armáda dobývá Fallúdžu; únos japonského novináře v Sýrii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Twitter dá uživatelům více prostoru k vyjádření

    Byznys ·

    Komunikační síti Twitter se nedaří nedaří navýšit počet svých uživatelů, chystá proto změnu. Twitter dá v příštích měsících svým uživatelům více prostoru pro osobní vy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.