BBC: Účinné očkování proti ebole bude na trhu do roku 2018; únos libyjského letadla

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že stoprocentně účinné očkování proti ebole by podle odborníků mohlo být na trhu do roku 2018. Účinnost prokázala klinická studie zveřejněná v časopise The Lancet. Vakcínu vyvinula firma Merck. BBC si dále všímá nouzového přistání libyjské ho dopravního letadla se 118 lidmi na palubě na Maltě. Tamní premiér označil operaci za možný únos.

Italská policie dnes brzy ráno zastřelila útočníka, který v pondělí v Berlíně na vánočním trhu zabil 12 lidí a další desítky zranil.  Italský ministr vnitra potvrdil, že milánští policisté zastřelili Tunisana Anise Amriho poté, co muž při rutinní policejní kontrole začal střílet. Při přestřelce byl zraněn jeden policista. Podle italských médií se následně Amriho totožnost podařilo jednoznačně určit na základě otisků prstů. Německo má od pondělního útoku vyhlášen vysoký stupeň ohrožení. Německá policie mezitím zadržela další dva lidi podezřelé z plánování útoku na nákupní centrum v německém Oberhausenu.

 

Stoprocentně účinné očkování proti ebole by podle odborníků mohlo být na trhu do roku 2018. Účinnost prokázalo podle nové studie zveřejněné v časopise The Lancet klinická studie na 6000 lidech, z nichž neměl nikdo po 10 dnech od očkování virus způsobující ebolu. Vakcínu vyvinula firma Merck, která vytvořila zásobu 300.000 balení pro případ dalšího vypuknutí této vysoce infekční smrtelné choroby. Zatím poslední epidemie eboly v letech 2013 a 2014 v západní Africe si vyžádala 11.000 obětí.

 

Libyjské dopravní letadlo se 118 lidmi na palubě bylo dnes dopoledne nuceno nouzově přistát na Maltě. Maltský premiér označil operaci za možný únos. Podle prvních zpráv se letadlo pokusily unést dvě osoby, které hrozily letadlu bombou. Letadlo společnosti Afriqijah Airways mířilo původně na vnitrostátní let do Libye. Další zprávy zatím nejsou k dispozici.

 

Australská policie zmařila velký teroristický útok, který měl podle úřadů o Štědrém dni zasáhnout Melbourne. Australská policie dnes ráno provedla několik razií, při kterých zadržela šest osob. Tři z nich později propustila, zbylá trojice čelí obžalobě z plánování teroristických útoků. Ty měly cílit na několik míst v Melbourne včetně katedrály svatého Pavla, náměstí Federace a hlavního nádraží.

 

Hokejista Jaromír Jágr asistoval u jediného gólu hokejistů Floridy při prohře s Bostonem a s 1888 body se dostal na druhé místo historického bodování NHL. Čtyřiačtyřicetiletý Čech dosáhl nového milníku dva dny poté, co díky třem asistencím dostihl dosud druhého Marka Messiera. Více bodů, 2857, má v NHL už má pouze Wayne Gretzky, na něhož Jágr ztrácí 969 bodů.

 

Nigerijská vláda popřela zprávy, podle kterých se v zemi prodává rýže z plastu. Uvedla to několik dní poté, co celní správa oznámila zabavení nákladu 2,5 tuny plastové rýže. Ministerstvo zdravotnictví Nigérie uvedlo, že testy rýže prodávané v zemi podezření neprokázalo. Zatím není jasné, odkud zásoby plastové rýže pocházely. Minulý rok se plastová rýže objevila v Číně.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

 

BBC: Účinné očkování proti ebole bude na trhu do roku 2018; únos libyjského letadla Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Jednou z obětí útoku v Berlíně byla Češka

    Společnost ·

    Jednou z 12 obětí pondělního atentátu na vánoční trh v centru Berlína je i česká občanka. Žena dlouhodobě žila a pracovala v Německu. Po pravděpodobném pachateli útoku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.