BBC: Hurikán Joaquin míří na východ USA; Nálety Rusů v Sýrii jsou podle Bílého domu náhodné

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že meteorologové zvýšili hodnocení intenzity hurikánu Joaquin na kategorii čtyři. V neděli by měl dorazit na východní pobřeží Spojených států. BBC si dále všímá tvrzení Bílého domu, který považuje nálety Ruska v Sýrii za náhodné. 

Střelec ve škole ve Spojených státech amerických zabil devět lidí a sedm dalších zranil. K útoku došlo ve státě  Oregon na severozápadě země. Útočník zemřel při přestřelce s policií. Údaje o počtu mrtvých se liší, devět obětí však potvrdil místní šerif, který dále řekl, že neuvede jméno útočníka, protože právě o to mu možná také šlo. Motiv činu zatím není znám.

 

Americký prezident Barack Obama reagoval na útok střelce v Oregpnu vyjádřením, ve kterém žádá diskuzi o regulaci držení zbraní ve Spojených státech. Podle jeho slov je nutné reagovat na to, že se střelba na veřejnosti stala v zemi běžnou praxí. Poukázal také na to, že například Velká Británie či Austrálie zavedly účinnou legislativu ke kontrole zbraní.

 

Hurikán Joaquin přinesl silné deště a vítr na Bahamy. Meteorologové mezitím zvýšili hodnocení jeho intenzity na kategorii čtyři. Na východě souostroví byl zaznamenán vítr o rychlosti až 210 kilometrů v hodině. Očekává se, že by hurikán mohl v neděli dorazit na východní pobřeží Spojených států amerických. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti na životech.

 

Bílý dům označil nálety Ruska v Sýrii za náhodné. Podle mluvčího Bílého domu Rusko náhodně útočí na syrskou opozici. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dříve uvedl, že se Rusko zaměřuje na stejné teroristické skupiny jako koalice v čele se Spojenými státy. Syrská opozice si ale stěžuje, že ruské útoky směřují hlavně proti frakcím, které stojí proti prezidentu Bašáru Asadovi. Předpokládá se, že situace v Sýrii bude nakonec hlavním tématem pátečních rozhovorů, kterých se v Paříži účastní i ruský prezident Vladimir Putin. Původně se mělo jednat především o ukrajinské krizi.

 

Na okupovaném Západním břehu Jordánu byl podle izraelské policie v autě na cestě mezi židovskými osadami zastřelen pár, který cestoval se čtyřmi malými dětmi. Děti nebyly vážně zraněny. V oblasti už došlo nejméně ke dvěma ozbrojeným útokům na vozidla s izraelskou poznávací značkou. Útok se stal několik hodin poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu před Valným shromážděním OSN prohlásil, že jeho země je připravena obnovit mírová jednání. Uvedl, že Izrael je ochoten začít jednat okamžitě, naráží ale na nezájem palestinské strany.

 

Nejméně jedenáct lidí zemřelo při pádu amerického nákladního letounu v Afghánistánu. Letadlo se zřítilo kolem půlnoci místního času na letišti v Džalálábádu na východě země. Mezi mrtvými je šest příslušníků americké armády a pět civilistů. V Afghánistánu stále zůstává téměř deset tisíc amerických vojáků.

 

Uruguay udělila dvěma společnostem licence na pěstování marihuany pro komerční účely. Jedná se o první zemi na světě, která přistoupila k legalizaci pěstování marihuany ve snaze získat kontrolu nad nelegálním trhem. Rozhodnutí o legalizaci padlo před dvěma lety, dlouho ale trvalo, než se dořešily všechny detaily fungování nového systému.

 

Kanadský novinář Al-Džazíry propuštěný nedávno z egyptského vězení obvinil kanadského premiéra Stephena Harpera, že se ho nezastal. Uvedl, že jeho přístup k vyjednávání byl příliš mírný a je třeba se z něj poučit. Kanaďanovi byla minulý týden společně s dalším egyptským novinářem udělena milost. Odsouzeni byli ke třem letům vězení za šíření nepravdivých informací. Obžaloba je vinila ze spolupráce se zakázaným Muslimským bratrstvem, novináři trvali na tom, že pouze informují o situaci.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Hurikán Joaquin míří na východ USA; Nálety Rusů v Sýrii jsou podle Bílého domu náhodné Foto: ČTK/AP/Uncredited: Satelitní snímek hurikánu Joaquin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.