BBC: Hollande se setkal s kolumbijskými rebely z FARC

Francouzský prezident Francois Hollande se setkal s představiteli největší povstalecké organizace v Kolumbii FARC. V doprovodu kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santose podle BBC World Service nabídl pomoc při odminování a pátrání po zmizelých. 

Francouzský prezident Francois Hollande navštívil vůdce největšího kolumbijského povstaleckého hnutí FARC v táboře v západní části země. Je tak první francouzskou hlavou státu, která Kolumbii navštívila za téměř třicet let. 

Hollande v doprovodu kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santoese nabídl pomoc při odminování programů a hledání zmizelých. Francie do nynějška přispěla zhruba 20 % finančních prostředků Evropské unie na podporu mírového procesu v Kolumbii.

Kolumbie podepsala mírovou dohodu s FARC loni v listopadu a ukončila tak více než padesát let trvající konfliktu. Hollande vyjádřil podporu této mírové dohodě a nazval ji modelem k řešení konfliktů po celém světě.

Francouzský prezident Hollande je na latinskoamerickém turné po Chile a Kolumbii. Je to jeden z jeho posledních zahraničních cest před svým odstoupením po jarních volbách, které bude vyberou jeho nástupce.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Americký prezident Donald Trump se domnívá, že miliony lidí volily v amerických prezidentských volbách podle „studií a důkazů“ nelegálně. Uvedl to Bílý dům, aniž by dále důkazy popsal. Prezident Trump tak opakoval svoje vysvětlení, proč jeho soupeřka Hillary Clintonová získala celkově téměř o tři miliony více hlasů. Podle něj ve volbách hlasovalo několik milionů nelegálních přistěhovalců.

  

Státní zastupitelství v Panamě obvinilo sedmnáct lidí v souvislosti s korupčním skandálem kolem brazilské společnosti Odebrecht. Společnost v rámci dohody s americkým ministerstvem spravedlnosti přiznala, že zaplatila úplatky ve výši téměř osm set milionů amerických dolarů, aby získala zakázky ve dvanácti zemích.
 
Brazilská policie znovu vstoupila do věznice ve městě Natal na východě země, kde před nedávnem došlo k násilnostem. Zemřelo při nich dvacet šest lidí. Policie se tentokrát soustředila na zabavení drog a zbraní. Podle dostupných údajů na místě nenarazila na větší odpor.
 
Začíná největší každoroční přesun obyvatel na světě. Před čínským novým rokem se letos očekává kolem 2,9 miliard soukromých cest Číňanů. Letos svátek připadá na pátek 27. ledna. Většina Číňanů se vrací ke svým rodinám. Někteří odjíždějí do zahraničí. Mezi nejčastější destinace patří Thajsko, Japonsko a Singapur, i když nejvíce lidí by si přálo cestu do Spojených států amerických.
 
Syrská holčička, která se proslavila svými příspěvky na sociální sítě z obléhaného Aleppa, napsala otevřený dopis americkému prezidentovi Trumpovi. Sedmiletá Bana Alabed  v něm uvedla, že Trump musí pomoct syrským dětem, protože si stejně jako jeho děti zaslouží mír. Bana v prosinci s rodinou odešla při masové evakuaci do Turecka. Prezident Trump doposud svůj postoj k syrské krizi nevyjasnil.
 
Japonsko má prvního přeborníka v sumu za posledních devatenáct let. Třicetiletý Kisenosato byl jmenován do nejvyšší kategorie po vítězství v prvním letošním turnaji. Stal se tak prvním zápasníkem s tímto titulem narozeným v Japonsku od roku 1998. V mezidobí titulu dosáhli zápasníci z Mongolska a Americké Samoy.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Hollande se setkal s kolumbijskými rebely z FARC Foto: ČTK/EFE/Mauricio Dueńas Castańeda

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.