BBC: Hnutí IS znovu pustoší památky v Palmýře; pravicová vláda v Portugalsku se udrží u moci

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že hnutí Islámský stát (IS) zničilo další starověkou památku v syrské Palmýře. IS podle syrských úřadů zřejmě zničil 2 000 let starý římský vítězný oblouk. BBC dále informuje o tom, že portugalská vládní pravicová koalice se po nedělních volbách zřejmě udrží u moci. Opozice už uznala porážku.

Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic uvedla, že je znechucena tvrzením afghánské vlády, podle které byli ve vybombardované nemocnici v afghánském městě Kunduz bojovníci Tálibánu. Při sobotním útoku na nemocnici zemřelo nejméně 22 lidí včetně zaměstnanců Lékařů bez hranic. Organizace z útoku viní koalici NATO vedenou Spojenými státy. Afghánské úřady v reakci na útok sdělily, že bojovníci Tálibánu vstoupili do nemocnice a zaměstnance a nemocné měli jako lidský štít. Lékaři bez hranic to odmítají, podle nich byla brána nemocnice před útokem zavřená. Spojené státy nyní okolnosti útoku vyšetřují. Tálibánci obsadili Kunduz minulý měsíc, afghánská armáda se nyní za pomoci mezinárodní koalice snaží dobýt město zpět.

Militantní organizace Islámský stát zničila další starověkou památku v syrské Palmýře. Islamisté podle syrských úřadů zřejmě zničili dva tisíce let starý římský vítězný oblouk. Islámský stát už v Palmýře srovnal se zemí dva starověké chrámy, chrám zasvěcený semitskému bohu Belovi z roku 32 a chrám Baal-Shamin. Islámští extremisté dobyli Palmýru v květnu a archeologické naleziště podle některých zpráv zaminovali.

Světová banka uvedla, že do konce roku 2015 bude poprvé žít v extrémní chudobě méně než 10 procent obyvatel světa. V roce 2012 bylo extrémně chudých 12,8 procenta světové populace, do konce letošního roku by však jejich podíl měl podle Světové banky klesnout na 9,6 procenta. Za extrémně chudé Světová banka označuje takové lidi, kteří musí vyžít s méně než 1,9 dolaru denně. Podle Světové banky se extrémní chudoba stále více koncentruje v subsaharské Africe, kde žije v až 35 procent nejchudších lidí světa.

Americký stát Jižní Karolína sužují intenzivní srážky, které dosahují tisíciletého maxima. Při záplavách už zahynulo šest osob. V Jižní Karolíně proto zůstávají zavřené školy a některé dálnice. Srážky podle meteorologů ještě zhoršuje hurikán Joaquin v Karibské oblasti. Prezident Barack Obama už nechal v Jižní Karolíně vyhlásit stav nouze, což místním úřadům umožňuje požádat o federální pomoc.

Portugalská vládní pravicová koalice se po nedělních volbách zřejmě udrží u moci. Průzkumy přisuzují vládním stranám zisk 37 procent hlasů, zatímco opoziční socialisty volilo jen 32 procent lidí. V předvolebních průzkumech ještě před měsícem vedla Socialistická strana bývalého lisabonského starosty Antonia Costy. Costa však už uznal porážku a pogratuloval premiérovi Pedrovi Passos Coelhovi k vítězství.

Při víkendové automobilové show na Maltě došlo k nehodě, při které jedno z vozidel narazilo do diváků a zranilo 26 lidí. Pět osob včetně jednoho dítěte a řidiče automobilu je v kritickém stavu v nemocnici, kam zraněné převážel vrtulník. Nehodu způsobil automobil, který se ve vysoké rychlosti vymkl kontrole řidiče, překonal bariéry a narazil do diváků. Nehodu podle organizátorů vyšetřuje policie.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Hnutí IS znovu pustoší památky v Palmýře; pravicová vláda v Portugalsku se udrží u moci Foto: ČTK/AP

reklama

Další články

  1. Rusko zintenzivní vojenské útoky v Sýrii

    Společnost ·

    Rusko od středy podniklo desítky náletů na cíle v Sýrii a plánuje tuto ofenzivu ještě zesílit. Západní politici Rusko obviňují, že jeho letecké útoky nemíří jen proti …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.