BBC: Haiti hrozí hladomor

Prozatimní prezident Haiti Jocelerme Priver oznámil, že zemi hrozí hladomor. Obavy vyvolává „apokalyptická destrukce“ způsobená hurikánem Matthew, který se přes zemi přehnal minulý týden. Podle tamní hlavy státu by k tomu mohlo dojít do tří nebo čtyřech měsíců, pokud nedojde ke správnému řízení celkové situace. 

Slova prezidenta Privera přichází poté, co generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) Pan Ki-mun vyzval k „masivní odpovědi“, která pomůže zemi zmítané katastrofou. OSN vyzvala k nouzové pomoci pro Haiti na příští měsíce za 120 milionů dolarů.

Matthew byl nejsilnější hurikán, který za posledních deset let v regionu udeřil. Přírodní katastrofa si vyžádala smrt devíti stovek tamních obyvatel. Matthew vymazal z mapy několik vesnic a měst. Zničil také několik desítek tisíc domů. Tamní obyvatelé přišli o značné množství plodin a zásob potravin. V zemi také rostou obavy, že záplavy způsobené hurikánem by mohly zapříčinit vypuknutí cholery podobně jak tomu bylo po zemětřesení v roce 2010. Tehdy ale na Haiti přitáhly epidemii cholery, která si vyžádala smrt téměř 10.000 lidí, nepálští vojáci OSN.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Ruský prezident Vladimir Putin odložil plánovanou návštěvu Francie kvůli sporu ohledně Sýrie. Putin chystal návštěvu Paříže na 19. října. S prezidentem Francie měl diskutovat o krizi v Sýrii. V pondělí francouzská hlava státu Francois Hollande řekl, že Rusko může čelit obvinění z válečných zločinů kvůli bombardování města Aleppo. Rusko prozatím odložení návštěvy nepotvrdilo.

 

Virus zika se velmi pravděpodobně rozšíří do Asie. Varovala před tím Světová zdravotnická organizace (WHO). O stovkách lidí nakažených virem informoval Singapur. Dva případy těžké vývojové poruchy projevující se v předčasném ukončení růstu mozku nenarozeného dítěte hlásí rovněž Thajsko. Virus zika, který přenáší komáři, se objevil již v 70 zemích světa. Devatenáct z nich je přitom z asijsko-pacifického regionu. Ředitelka WHO Margaret Chan oznámila, že odborníci stále pátrají po způsobech, jak úspěšně bojovat proti této formě viru.

 

Australští opoziční poslanci oznámili, že se postaví proti plánu premiéra Malcolma Turnbulla na uspořádání celostátního hlasování o legalizování registrovaného partnerství. Australský předseda vlády chce hlasování naplánovat na příští rok. Na základě něj pak má dojít ke změně zákonů týkajících se právě registrovaného partnerství. Oponenti tvrdí, že národní hlasování bude stát zbytečné finanční prostředky a rozpoutá vlnu homofóbie. Bez podpory opozice je nepravděpodobné, že hlasování projde tamním senátem.

 

Každých sedm sekund se na světě vdá za výrazně staršího muže dívka mladší patnácti let. Informovala o tom organizace Save the Children. Podle její nové studie do manželství vstupují i desetileté dívky. K těmto svatbách dochází v zemích, jako jsou Afghánistán, Jemen, Indie nebo Somálsko. Save the Children uvádí, že časné manželství může znevýhodnit dívku v každé části jejího života. Dívky pak totiž nemohou chodit do školy, s větší pravděpodobností čelí domácímu násilí, zneužívání a znásilnění. Ve velmi brzkém věku otěhotní a jsou rovněž vystaveni riziku pohlavně přenosných chorob včetně HIV. Na vině těchto sňatků jsou považovány humanitární krize, chudoba a války. Právě tyto negativní faktory vystavují dívky riziku brzkého manželství.

 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Haiti hrozí hladomor Foto: ČTK/EFE/Bahare Khodabande

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.