BBC: Francouzští vojáci zneškodnili útočníka s nožem, útok měl známky terorismu

Francouzský voják střežící muzeum Louvre postřelil útočníka, který se snažil proniknout s nožem v ruce do budovy. Přitom vykřikoval heslo Alláhu akbar. To v překladu znamená Bůh je velký. Premiér Bernard Cazeneuve podle BBC World Service uvedl, že útok nesl známky terorismu. 

Francouzský voják střežící muzeum Louvre v Paříži postřelil muže, který napadl dvojici vojáků s nožem v ruce. V rámci toho křičel heslo Alláhu akbar, což v překladu znamená Bůh je velký. Francouzské ministerstvo vnitra označilo situaci jako „vážnou“. Návštěvníkům v Louvru bylo přikázáno, aby se krčili na podlaze.

Premiér Bernard Cazeneuve uvedl, že útok nese známky terorismu. Samotný útočník je ve vážném stavu. Jeden z vojáků má lehké poranění hlavy.

Pachatel měl u sebe dvě zavazadla. Jejich obsah prozkoumali pyrotechnici. Výbušniny ovšem nenalezli. Během útoku bylo v muzeu 250 návštěvníků. Po bezpečnostních kontrolách byli následně evakuováni z budovy. Policie uvedla, že na útočníka vystřelila celkem pětkrát.

_________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Vedoucí představitelé Evropské unie (EU) diskutují na Maltě o tom, jak zastavit příliv migrantů ze severní Afriky. Tato problematika se má především vyřešit pomocí návrhů spojených s posílením libyjské pobřežní stráže a zadržováním ilegálních převaděčů. Na území Evropy se každoročně snaží dostat stovky tisíc přistěhovalců. Mnozí z nich utonou při pokusu o překonání Středozemního moře. Ve čtvrtek například italská pobřežní hlídka uvedla, že během 24 hodin zachránila více než 1750 běženců. Do Evropy směřují přes Libyi uprchlíci z velké řady afrických zemí. Někteří prchají kvůli persekucím a další za lepším životem. Utečenci utíkající ze severu Nigérie ohrožuje islamistická skupina Boko Haram. Z Eritreji zase utíkají lidé kvůli vojenské službě, která může trvat desítky let. Organizace spojených národů ji přirovnává k otroctví.

 

Lídři Evropského parlamentu odsoudili výběr Donald Trumpa na vyslance pro Evropskou unii. Favoritem na tuto pozici je totiž podnikatel Ted Malloch. Vedoucí představitelé EP ve svém dopise napsali, že jde o člověka, který podporuje rozdělení EU. Jeho názory mají také odkrývat „urážlivou zlobu“. Pan Malloch před měsícem například řekl, že v předchozí kariéře na diplomatickém postu pomohl svrhnout Sovětský svaz. V současnosti se podle jeho slov objevila jiná unie, kterou je třeba trochu zkrotit.

 

Kandidát na francouzského prezidenta Francois Fillon se vzpamatovává z obvinění spojeného s jeho manželkou. Ta měla inkasovat státní peníze za služby asistentky, kterou přitom nevykonávala. V současnosti se objevilo video, v kterém se Penelope Fillonová již v minulosti vyjádřila k práci asistentky. V roce 2007 v rozhovoru pro televizní zpravodajství řekla, že nikdy nepracovala jako asistentka. To přitom odporuje důkazům, že měla po několik let pobírat měsíčně tisíce euro za práci asistentky. S obviněním rovněž nesouhlasí samotný Fillon, podle něhož se stal obětí levicového spiknutí. Pravicový politik ovšem čelí stále stoupajícímu tlaku, aby z uchazečství o francouzského prezidenta odstoupil. Průzkumy veřejného mínění poukazují na zřetelný pokles preferencí. V minulosti byl přitom považován za největšího favorita voleb, které se uskuteční v období dubna a května letošního roku.

 

Technologická společnost Apple zahájí výrobu svých telefonů iPhone na jihu Indie ve státě Karnátaka. O novince informovala tamní vláda. Ta oznámila, že uvítala návrh technologického giganta, který v nové fabrice zahájí počáteční výrobní operace. Konkrétně se tak má stát v hlavním městě Karnátaky Bengalúru. Jde o tamní centrum technologií. Apple v Indii ovládá 2 procenta trhu s mobilními telefony. Americká firma začátkem týdne oznámila, že chce v Indii „významně investovat“. Žádné plány navzdory tomu prozatím nepotvrdila. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Francouzští vojáci zneškodnili útočníka s nožem, útok měl známky terorismu Foto: ČTK/AP/Thibault Camus

reklama

Další články

 1. Hodnota Bitcoinu opět přesáhla 1000 dolarů

  Byznys ·

  Hodnota kybernetické měny bitcoin se v rámci čtvrtečního obchodování po čtyřech týdnech vyšplhala opět nad hranici 1000 dolarů (zhruba 25 tisíc korun). Informovaci uve…

 2. Sold Out Biz: Jak odhalit, co klient chce

  Byznys ·

  První schůzkou s klientem by obchodník měl zjistit jeho potřeby. Začít proto hned prezentovat a nabízet není podle key account managera Milana Turka tím nejlepším krok…

 3. Trump vyhrožoval, že pošle do Mexika armádu

  Byznys ·

  Americký prezident Donald Trump řekl, že by Mexiko mělo lépe zvládat boj se zločinci, nebo se o ně na mexickém území postarají americké ozbrojené síly. Trump to podle …

 4. Facebooku stouply příjmy o více než 50 procent

  Byznys ·

  Sociální síti Facebook stoupl ve čtvrtém čtvrtletí zisk na 3,57 miliardy dolarů (89,6 miliardy korun) z předloňských srovnatelných 1,56 miliardy dolarů. Příjmy vzrostl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.